"Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида" номли китоб тақдимоти
19 август куни Тошкент шаҳрида Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг ўзбек тилида илк бор нашр этилган "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида" номли китобининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбир Хитой Инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича жамияти, Хитой Халқ Республикасининг Адабиётларни хорижий тилларда нашр этиш ва тарқатиш ишлари бўйича бошқармаси, ХХРнинг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Китоб тақдимотида 14-чақириқ Умумхитой қўмитаси Халқ сиёсий маслаҳатлашув кенгашининг доимий аъзоси, Миллий ва диний ишлар бўйича комиссия бошлиғининг ўринбосари, Хитой инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича жамиятининг ижрочи вице-президенти Цзян Цзяньго, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, ХХРнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь, ХХРнинг Адабиётларни хорижий тилларда нашр этиш ва тарқатиш ишлари бўйича бошқармаси бошлиғи ўринбосари Юй Тао, дипломатик корпус, илмий ва академик доиралар, давлат органлари, жамоат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, шунингдек, Хитой ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги экспертлари иштирок этди.
Маърузачилар ўз чиқишларида "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида" номли китоб Хитойнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига оид концептуал ёндашувларини очиб берувчи нуфузли манба сифатида муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидладилар. Ушбу китобнинг ўзбек тилида нашр этилиши ўзаро илмий маърифат алмашиш, давлатлараро мулоқотни чуқурлаштириш ва гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш учун янги имкониятлар очиши эътироф этилди.
Тадбир якунида меҳмонлар ва иштирокчиларга ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг "Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш ва кафолатлаш тўғрисида" номли китобининг ўзбек тилидаги нашри тақдим этилди.

Презентация книги «Об уважении и обеспечении прав человека»
19 августа в Ташкенте состоялась презентация книги Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека», впервые изданной на узбекском языке.
Мероприятие организовано Китайским обществом по изучению прав человека, Национальным Центром Республики Узбекистан по правам человека и Посольством Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан.
В презентации книги приняли участие постоянный член Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместитель председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительный вице-президент Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане Юй Цзюнь, заместитель начальника Департамента издания и распространения литературы на иностранных языках Китайской Народной Республики Юй Тао, представители дипломатического корпуса, научных и академических кругов, государственных органов, общественных организаций, СМИ, а также эксперты в области прав человека из Китая и Узбекистана.
В своих выступлениях докладчики подчеркнули значимость книги «Об уважении и обеспечении прав человека», как авторитетного источника, раскрывающего концептуальные подходы Китая к вопросам защиты прав человека, и отметили, что её издание на узбекском языке открывает новые возможности для научного обмена, углубления межгосударственного диалога и расширения гуманитарного сотрудничества.
В завершение мероприятия гостям и участникам были переданы в дар экземпляры узбекоязычной версии книги Председателя КНР Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека»