Инсон ҳуқуқлари ва манфаатлари соҳасида давлат ва нодавлат ташкилотлари ҳамкорлиги
3 декабрь куни Тошкент шаҳрида “Инсон ҳуқуқлари ва манфаатлари соҳасида давлат ва нодавлат ташкилотлари ҳамкорлиги” мавзусида нодавлат нотижорат ташкилотларининг Миллий форуми ўтказилди. Анжуман Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси ва Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Адлия вазирлиги ҳамда қатор манфаатдор давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигида ташкил этилди.
Форумда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов кириш сўзи билан иштирок этиб, Янги Ўзбекистонда фуқаролик жамияти институтларининг аҳамияти тубдан кучайганлигини эътироф этди. Хусусан, 2023 йилги умумхалқ референдумида қабул қилинган янги таҳрирдаги Конституцияда суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат қуриш стратегик мақсади белгилангани, фуқаролик жамияти институтларига бағишланган алоҳида боб киритилиб, уларга конституциявий мақом берилганлиги таъкидланди.
Форум давомида 2024 йилда ўтказилган Миллий форум якуний ҳужжати натижалари ҳақида сўз борди. Ўшанда иштирокчилар томонидан “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги ҳамда “Ижтимоий шериклик тўғрисида”ги қонунларни такомиллаштириш, давлат субсидиялари, грантлар ва ижтимоий буюртмаларни ажратиш билан боғлиқ барча жараёнларнинг шаффофлигини таъминлаш мақсадида ягона электрон платформани тўлиқ ишга тушириш бўйича таклифлар илгари сурилган эди. Натижада жорий йил 21 август куни “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди.
Анъанавий форум Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармони, шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг “Фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясини 2025 йилда амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори доирасида ўтказилди. Асосий эътибор инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш йўналишида давлат органлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш, жамоатчилик назоратининг самарали механизмларини ривожлантириш ва фуқаролик жамияти институтларининг давлат бошқарувидаги иштирокини кенгайтириш масалаларига қаратилди.
Ушбу ҳужжатга мувофиқ, давлат органларига жамоатчилик назорати натижалари бўйича хулосаларни кўриб чиқиш мажбурияти юклатилди. Шу билан бирга, фуқаролик жамияти институтларига давлат буюртмалари бериш ҳамда ташаббусли лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш имкониятлари яратилди.
Форум ялпи мажлисида сўз олганлар бу ўзгаришлар давлат раҳбарининг ташаббуси билан амалга оширилаётган ислоҳотларнинг узвий давоми эканини эътироф этдилар. Айни янгиланишлар мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, демократик қадриятларни мустаҳкамлаш, ННТларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги ўрнини янада кучайтиришга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, форумда мамлакатимизда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш йўналишида давлат ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамкорлигида амалга оширилаётган ислоҳотлар тизимли ва изчил характер касб этаётгани қайд этилди. Жумладан, 2020–2025 йиллар давомида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларнинг ижроси юзасидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ва шартномавий қўмиталарига Ўзбекистоннинг еттита миллий маърузаси тақдим этилди. Уларнинг тавсияларини амалга ошириш мақсадида қабул қилинган еттита Миллий ҳаракатлар режаси изчил ижро этилмоқда.
Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузи ҳам ортиб бормоқда. Хусусан, 2024 йилда мамлакат вакили илк бор БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмитаси аъзолигига сайланди. Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ёшлар ва болалар ҳуқуқларига оид бешта муҳим резолюцияни қабул қилди.
Ялпи мажлисдан сўнг Форумнинг иккита – “Фуқароларнинг иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларини таъминлашда давлат органлари билан мулоқот ва ҳамкорлик” мавзусидаги, шунингдек "Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлашда жамоатчилик назоратининг ўрни" мавзусидаги шўъба йиғилишлари ўтказилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилло Тиллабаев 2-шўъба йиғилишига модераторлик қилди. Мазкур йиғилишда инсон ҳуқуқларини таъминлаш жараёнида жамоатчилик иштироки, очиқлик, ҳисобдорлик ва ҳуқуқий саводхонликни кучайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Тадбир давомида давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, жамоатчилик ташкилотлари ҳамда таҳлил марказлари вакиллари ўз маърузалари орқали айни йўналишлардаги долзарб жиҳатларни ёритиб бердилар.
Форум якунида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида давлат ва нодавлат ташкилотлари ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш, фуқаролик жамияти институтлари ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, жамоатчилик назоратининг таъсирчан механизмларини амалий татбиқ этишга оид тавсиялар қабул қилинди. Таъкидланганидек, бундай мулоқот майдонлари фуқаролик жамияти институтларининг давлат бошқарувидаги иштироки, аҳоли манфаатларини ҳимоя қилиш ва жамоатчилик назоратини кучайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Миллий форум асносида муҳокама қилинган ва хулоса қилинган барча масалалар натижаси бўйича инсон ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилишда давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг ижтимоий шериклигини янада кучайтиришга қаратилган чора-тадбирлар мажмуи тасдиқланди.

Сотрудничество государственных и негосударственных организаций в области прав и интересов человека
3 декабря 2025 года в Ташкенте состоялся Национальный форум негосударственных некоммерческих организаций (ННО) на тему «Сотрудничество государственных и негосударственных организаций в области прав и интересов человека». Его организаторами выступили Национальная ассоциация ННО Узбекистана совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Общественным фондом поддержки институтов гражданского общества, Министерством юстиции и рядом заинтересованных государственных и общественных организаций.
Основная цель мероприятия — укрепление взаимодействия государственных органов и негосударственных некоммерческих организаций в обеспечении прав и интересов человека, развитие эффективных механизмов общественного контроля и расширение участия институтов гражданского общества в государственном управлении.
Данный ежегодный форум был организован в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека», а также Постановлением Кабинета Министров «О мерах реализации Концепции развития гражданского общества в 2025 году».
На открытии с приветственным словом выступил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, отметив, что в Новом Узбекистане значение институтов гражданского общества коренным образом усилилось.
В частности, в новой редакции Конституции, принятой на общенародном референдуме 2023 года, стратегической целью было определено построения суверенного, демократического, правового, социального и светского государства, а также введена отдельная глава, посвящённая институтам гражданского общества, которым придан конституционный статус.
Также в ходе форума были отмечены результаты итогового документа Национального форума, проведённого в 2024 году. В частности, участниками форума были выдвинуты предложения по совершенствованию законов «Об общественном контроле» и «О социальном партнерстве», полному запуску единой электронной платформы для обеспечения прозрачности всех процессов, связанных с выделением государственных субсидий, грантов и социальных заказов. В результате 21 августа текущего года был принят Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
В соответствии с этим документом на государственные органы возложена обязанность рассматривать заключения по результатам общественного контроля. В то же время созданы возможности для предоставления государственных заказов институтам гражданского общества и финансовой поддержки инициативных проектов.
Выступившие на пленарном заседании форума отметили, что данные преобразования являются логическим продолжением реформ, осуществляемых по инициативе главы государства. Они способствуют защите прав и свобод граждан, укреплению демократических ценностей, дальнейшему усилению роли ННО в государственном и общественном управлении.
На форуме также было отмечено, что реформы, проводимые в нашей стране в последние годы в направлении обеспечения прав и свобод человека в сотрудничестве с институтами государства и гражданского общества, приобретают системный и последовательный характер. В частности, в течение 2020-2025 годов в Совет и договорные комитеты ООН по правам человека было представлено семь национальных докладов Узбекистана о выполнении международных договоров по правам человека. В целях реализации их рекомендаций приняты и последовательно реализуются семь Национальных планов действий.
Авторитет Республики Узбекистан на международной арене продолжает укрепляться. В частности, в 2024 году представитель страны впервые был избран членом Комитета ООН по правам человека. По инициативе Узбекистана Совет ООН по правам человека принял пять важных резолюций по правам молодежи и детей.
После пленарного заседания на Форуме были проведены две секции на темы «Диалог и сотрудничество с государственными органами в обеспечении экономических и социальных прав граждан» и «Роль общественного контроля в защите и обеспечении прав человека».
Модератором заседания 2-й секции выступил первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилло Тиллабаев. Здесь были всесторонне обсуждены вопросы участия общественности, открытости, подотчётности и повышения правовой грамотности в процессе обеспечения прав человека.
По итогам форума были приняты рекомендации по дальнейшему укреплению сотрудничества между государственными и негосударственными организациями в области защиты прав человека, поддержке инициатив институтов гражданского общества и практическому внедрению эффективных механизмов общественного контроля. Отмечалось, что такие диалоговые площадки играют важную роль в участии институтов гражданского общества в государственном управлении, защите интересов населения и усилении общественного контроля.
По итогам обсуждения и подведения итогов Национального форума утвержден комплекс мер, направленных на дальнейшее укрепление социального партнерства государственных органов и негосударственных некоммерческих организаций в обеспечении и защите прав человека.