“Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналида маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш мавзуси ёритилди
Инсон қадри ва халқ манфаатлари устувор бўлган янги Ўзбекистон барпо этилмоқда. Давлатимиз ва халқимиз олдидаги бундай улуғ мақсадга эришиш учун, аввало, жамиятимизда инсон ҳуқуқлари таъминланишини янада мустаҳкамлаш, аҳолининг бу борадаги ҳуқуқий билимини ошириш ғоят муҳим.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази муассислигидаги “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журнали айни шу долзарб мақсадга эришиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қонуний кафолатлаш борасидаги миллий амалиёт ҳамда хорижий тажрибани ёритишга ихтисослашган.
1999 йилдан бери нашр этиб келинаётган журнал ўзбек, рус ва инглиз тилидаги долзарб илмий ҳамда маърифий мақолаларни юртимизда ва халқаро миқёсда ёритиб келмоқда.
Шунингдек, журнал Олий аттестация комиссиясининг сиёсий фанлар, ҳуқуқшунослик, фалсафа, тарих, исломшунослик ва социология фанлари бўйича диссертация асосий илмий натижаларини чоп этиш тавсия этилган илмий нашрлар рўйхатига киритилган.
Журнал таҳририятининг ижодий жамоаси 2024 йилда “Олтин қалам” Миллий мукофоти учун халқаро танловнинг “Инсон ҳуқуқлари ва ижтимоий ҳаётимиз билан боғлиқ долзарб мавзулардаги материаллари учун” номинацияси ғолиби бўлган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг 2026 йил – Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилига бағишланган навбатдаги сони тақдимотида шу каби фикрлар билдирилди.
Тақдимотда “Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” журналининг таҳрир кенгаши аъзолари ва мамлакатимиздаги ҳуқуқий мавзуларни ёритишга ихтисослашган оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳам қатнашди.
Тадбир иштирокчилари жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтиришга журнал муҳим ҳисса қўшаётганини таъкидлади. Бу инсон ҳуқуқлари устуворлиги тамойили амалда қарор топишига хизмат қилмоқда.
Журналнинг 2026 йилдаги биринчи сонида мақоласи нашр этилган муаллифлар эса ўз мақолалари бўйича чиқиш қилди.  Долзарб мавзулардаги илмий маърузалар тингланди.

В журнале «Демократизация и права человека» освещена тема развития махалли и всего общества
В Новом Узбекистане в центре всех реформ находится достоинство человека и интересы народа. Приоритетными задачами является усиление гарантий обеспечения прав человека и повышение уровня правовой грамотности населения.
Журнал «Демократизация и права человека», учрежденный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, специализируется на освещении национальной практики и зарубежного опыта в сфере защиты и обеспечения прав человека.
Издаваемый с 1999 года журнал публикует актуальные научные и просветительские статьи на узбекском, русском и английском языках. Он включен в перечень научных изданий, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией для публикации основных результатов диссертаций по политическим наукам, юриспруденции, философии, истории, исламоведению и социологии.
Творческий коллектив редакции в 2024 году стал победителем международного конкурса на Национальную премию «Олтин калам» в номинации «За материалы на актуальные темы, связанные с правами человека и социальной жизнью».
Об этом говорилось на презентации очередного номера журнала «Демократизация и права человека», посвященного 2026 году – Году развития махалли и всего общества. В мероприятии участвовали члены редакционного совета и представители средств массовой информации. Было подчеркнуто, что издание играет важную роль в укреплении правовой культуры среди населения.
Авторы статей первого номера за 2026 год рассказали о своих материалах. Заслушаны научные доклады на актуальные темы, проведены дискуссии, а также сессия вопросов и ответов.