Хитой – Марказий Осиё: инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича тўртинчи форуми Тошкентда ўтказилади
Жорий йил 14 май куни Тошкент шаҳрида “Хитой – Марказий Осиё” инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича тўртинчи форуми бўлиб ўтади.
Ташкилотчилар – Хитойнинг Инсон ҳуқуқларини ривожлантириш жамғармаси (China Foundation for Human Rights Development, CFHRD) ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази.
Форумда Хитой ва Марказий Осиё давлатларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ўзаро ҳамкорлигининг асосий устувор йўналишлари кўриб чиқилади. Ривожланиш ҳуқуқини рўёбга чиқариш мақсадида камбағалликни қисқартириш ва аҳоли фаровонлигини яхшилаш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш, экологияни муҳофаза қилиш, яшил ривожланиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари ривожига кўмаклашувчи рақамли интеллектуал технологияларни илгари суриш каби соҳалардаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинади.
Муҳокамаларда Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги эксперт, илмий, давлат ва ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этади. Жами тахминан 100 нафар (40 нафар хорижий ва 60 нафар миллий) иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.
Тўртинчи форум “Юқори сифатли ривожланиш орқали инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тараққиётни биргаликда илгари суриш” мавзусига бағишланади.
Бундан олдин биринчи форум – 2023 йил 12 сентябрда Пекин шаҳрида, иккинчи форум –  2025 йил июнь ойида қўшни Қозоғистоннинг Остона шаҳрида ва учинчи форум – 2025 йил июль ойида Хитойнинг Сиань шаҳрида бўлиб ўтган.

Китай – Центральная Азия: предстоит форум по развитию прав человека
14 мая текущего года в Ташкенте состоится четвертый форум по развитию прав человека Китай – Центральная Азия.
Организаторы – Китайский фонд развития прав человека (China Foundation for Human Rights Development, CFHRD) и Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
На форуме будут рассмотрены основные приоритетные направления взаимодействия Китая и стран Центральной Азии в области прав человека. В целях реализации права на развитие будут обсуждены перспективы сотрудничества в таких сферах, как выполнение проектов по сокращению бедности и повышению благосостояния населения, охрана экологии, зеленое развитие и защита прав человека, продвижение цифровых интеллектуальных технологий, содействующих развитию прав человека.
В обсуждениях примут участие представители экспертных, научных, государственных и деловых кругов в области прав человека из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Всего ожидается участие около 100 человек (40 иностранных и 60 национальных представителей).
Четвертый форум посвящен теме "Совместное продвижение прогресса в области прав человека через высококачественное развитие."
Первый форум состоялся 12 сентября 2023 года в городе Пекине, второй – в июне 2024 года в городе Астане соседнего Казахстана, а третий форум – в июле 2024 года в городе Сиань в Китае.