Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар ва қамоқда сақлаш жойларини бошқариш: уч кунлик тренинг
22 июнь куни пойтахтимиздаги Инсон ҳуқуқлари уйида «Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар ва қамоқда сақлаш жойларини бошқаришнинг илғор амалиёти» мавзусида уч кунлик тренинг бошланди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси ва Ички ишлар вазирлигининг қўшма лойиҳаси ҳамда 2025–2026 йилларга мўлжалланган ЕХҲТ лойиҳаларини Ўзбекистон Республикасида амалга ошириш бўйича тасдиқланган «Йўл харитаси» доирасида ҳамда Буюк Британиянинг Метрополитан полицияси идораси кўмагида ташкил этилмоқда.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки,  ушбу тренинг Метрополитан полицияси вакилларининг фаол қўллаб-қувватлаши ва бевосита иштирокида бўлиб ўтмоқда. Метрополитан полицияси — Буюк Британиянинг Катта Лондон ҳудудидаги полиция хизмати бўлиб, мамлакатдаги энг йирик полиция бўлинмаси ҳисобланади ва Лондонда ҳуқуқ-тартиботни сақлаш учун масъулдир.
Метрополитан полицияси бош қароргоҳи Лондондаги Нью-Скотленд-Ярдда жойлашган. Метрополитан полицияси 1829 йилда сер Роберт Пил томонидан ташкил этилган ва унинг таркибида Ушбу хизмат Лондонда жамоат тартибини сақлаш билан бир қаторда, терроризмга қарши кураш ва қирол оиласи аъзоларини қўриқлаш каби бир қатор умуммиллий вазифаларни ҳам бажаради.
40 мингдан ортиқ ходим фаолият юритади.
Инсон ҳуқуқлари уйида бошланган тренингда асосий эътибор тергов ҳибсхоналарида фаолият юритаётган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг қийноқлар олдини олиш ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларга риоя этиш соҳасидаги салоҳиятини оширишга қаратилаётир.
Тадбирнинг очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офисининг лойиҳалар бўйича халқаро маслаҳатчиси Эндрю Юрковский, Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари Мансур Сатторов, БМТнинг Қийноқлар олдини олиш бўйича қуйи қўмитаси раиси ўринбосари ва мазкур қўмита аъзоси, Тараққиёт ва адолат халқаро маркази раиси Элина Штайнарте сўзга чиқди.
Акмал Саидов қийноқлар ва шафқатсиз муносабатни тақиқлаш инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларда ҳамда миллий қонунчиликда эътироф этилган асосий ҳуқуқ эканлигини қайд этди. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида қийноқ ҳар қандай шароитда ва истисносиз тақиқланганлигини таъкидлади.
Сўнгги беш йил ичида Миллий марказ ва ЕХҲТ томонидан қийноқларга қарши кураш бўйича 15 та ўқув семинар ва тренинг ўтказилди, шунингдек, 2025–2026 йилларда мамлакатнинг бир қатор ҳудудларида тегишли ўқув курслари ташкил этилди. А. Саидов уқтирганидек, Нельсон Мандела қоидалари миллий қонунчиликка изчил жорий этилмоқда, маҳкумлар ҳуқуқлари доираси кенгайтирилиб, эҳтиёт чорасини қўллаш ва қамоқда сақлаш муддатлари қисқартирилмоқда.
Очилиш маросимида ЕХҲТ халқаро маслаҳатчиси Э. Юрковский, Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари Мансур Сатторов, БМТ қуйи қўмитаси вакили Э.Штайнарте ҳам қийноқларнинг олдини олиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликнинг аҳамиятига юқори баҳо бердилар. Шу маънода, мазкур тренингни бевосита амалиётда фаолият юритаётган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари учун ўтказилишининг долзарблиги алоҳида эътироф этилди.
Тренингнинг биринчи куни қамоқда сақланаётган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро стандартлари ва кафолатларига бағишланди. Иштирокчилар қийноқлар ва шафқатсиз муомаланинг олдини олишнинг халқаро-ҳуқуқий ва миллий норматив асослари — БМТнинг Қийноқларга қарши конвенцияси, унга Факультатив протокол ва қамоқда сақланаётган шахсларни ҳимоя қилишнинг асосий кафолатлари билан танишдилар.
Ушбу масалаларни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Иқболбек Абдумажидов ҳамда қамоқхона ислоҳоти ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро маслаҳатчи, Халқаро пенитенциар жамғарма вакили Азамат Шамбилов ёритиб берди.
Буюк Британиянинг Метрополитан полицияси вакиллари Филип Майкл Эндрюс ва Жон Нортон Дантурн қамоқда сақлаш ва вақтинчалик ушлаб туриш жойларига оид инсон ҳуқуқлари стандартларини, ушлаб турилган пайтдан бошлаб амал қиладиган асосий ҳимоя чоралари — адвокатдан фойдаланиш, тиббий ёрдам, қариндошларни хабардор қилиш, рўйхатга олиш ва ҳужжатлаштиришни, шунингдек қамоқда сақлаш шароитларини бошқариш ва ҳисобдорлик механизмларини тақдим этди.
Кун якунида қийноқлар ва шафқатсиз муомала қўлланилишининг хавф омиллари бўйича интерактив муҳокама ўтказилиб, амалий кейслар таҳлил қилинди.

Изучая мировой опыт управления местами содержания под стражей
22 июня в столичном Доме прав человека начался трёхдневный тренинг на тему «Международные стандарты в области прав человека и передовая практика управления местами содержания под стражей».
Тренинг организован в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и Министерства внутренних дел при содействии и непосредственном участии Службы столичной полиции Великобритании.
Следует отметить, что данная Служба является крупнейшим полицейским подразделением в Великобритании и отвечает за поддержание правопорядка в Лондоне. Она была основана в 1829 году и сегодня в её составе насчитывается более 40 тысяч сотрудников. Помимо поддержания общественного порядка в Лондоне, эта служба выполняет и ряд общенациональных задач, таких как борьба с терроризмом и охрана членов королевской семьи.
Основное внимание в ходе тренинга уделяется повышению потенциала сотрудников правоохранительных органов, работающих в следственных изоляторах, в сфере предотвращения пыток и соблюдения международных стандартов в области прав человека.
На открытии мероприятия выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, международный советник по проектам Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Эндрю Юрковски, первый заместитель начальника Следственного департамента при МВД Мансур Саттаров, заместитель председателя Подкомитета ООН по предупреждению пыток, председатель Международного центра «Развитие и справедливость» Элина Штейнарте.
Акмал Саидов отметил, что запрет пыток и жестокого обращения является одним из основных прав, признанных как в международных договорах по правам человека, так и в национальном законодательстве. Он подчеркнул, что в Конституции Республики Узбекистан в новой редакции пытки запрещены при любых обстоятельствах и без каких-либо исключений.
За последние пять лет Национальным центром и ОБСЕ было проведено 15 учебных семинаров и тренингов по противодействию пыткам, кроме того, в ряде регионов страны были организованы соответствующие учебные курсы за 2025–2026 годы. Как подчеркнул А. Саидов, в национальное законодательство последовательно внедряются Правила Нельсона Манделы, расширяется круг прав заключенных, сокращаются сроки применения меры пресечения и содержания под стражей.
На церемонии открытия международный советник ОБСЕ Э. Юрковский, первый заместитель начальника Следственного департамента при Министерстве внутренних дел М. Саттаров и представитель Подкомитета ООН по предупреждению пыток Э. Штайнарте также высоко оценили значение международного сотрудничества в области предотвращения пыток. В этом контексте была особо отмечена актуальность проведения данного тренинга для сотрудников правоохранительных органов, работающих непосредственно «на земле».
Первый день тренинга был посвящен международным стандартам и гарантиям защиты прав лиц, содержащихся под стражей. Участники ознакомились с международно-правовыми и национальными нормативными основами предотвращения пыток и жестокого обращения — Конвенцией ООН против пыток, Факультативным протоколом к ней и основными гарантиями защиты лиц, содержащихся под стражей. Данные вопросы осветили начальник Отдела международного сотрудничества Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Икболбек Абдумажидов и международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда Азамат Шамбилов.
Представители Metropolitan Police (Лондон) Филип Майкл Эндрюс и Джон Нортон Дантурн подробно осветили стандарты в области прав человека, касающиеся мест содержания под стражей и временного содержания, а также основные гарантии, действующие с момента задержания: доступ к адвокату, медицинская помощь, уведомление родственников, регистрация и документирование, а также механизмы управления и подотчетности в местах содержания под стражей.
В завершение дня состоялось интерактивное обсуждение факторов риска применения пыток и жестокого обращения, а также были проанализированы практические кейсы.