Маълумки, Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсатида Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорлик қилиш масаласи устувор вазифа сифатида белгиланган.
Қайд этиш лозимки, Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг илк Форуми айнан Ўзбекистонда ўтказилди. Бундан буён ҳам инсон ҳуқуқларининг таъминланишида тажриба алмашиш майдони бўлган мазкур Форум Марказий Осиё давлатларида анъанавий равишда ҳар йили ташкил этилиши режалаштирилган.
Мазкур Форумни ташкил этишдан асосий мақсад, Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорлигини ривожлантириш, инсон ҳуқуқларини долзарб масалалари бўйича минтақавий муҳокамалар ташкил қилиш ҳамда бу йўлдаги саъй-ҳаракат ва имкониятларни бирлаштиришдан иборат.
Форумда Олий Мажлис Сенат раиси ва аъзолари ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари ва депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда қатор давлат ташкилотлари вакиллари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги комиссия аъзолари, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, USAIDнинг Ўзбекистондаги миссияси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Халқаро қамоқхоналар ислоҳотининг (PRI) Марказий Осиёдаги ваколатхонасининг Минтақавий дастурий менеджери, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги вакили, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ҳамда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатлари Омбудсманлари шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Қайд этиш лозимки, 1995 йил 23 февраль куни МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб Омбудсман институти жорий этилган. Ўтган давр мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) кўплаб фуқароларнинг мурожаатларини ҳал этиш жумладан, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Бир қанча хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди, Халқаро Омбудсман институти, Европа Омбудсман институти, Осиё Омбудсманлар Ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси ҳамда Евроосиё Омбудсманлари Альянси каби халқаро ташкилотларнинг тўла қонли аъзоси бўлди.
Форум доирасида Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари ўртасида икки томонлама Меморандумлар имзоланди. Мазкур меморандум Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг алоқаларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)га 2021 йилда жами 18 738 та мурожаат келиб тушган бўлса, шундан 60га яқини хорижий давлатлардан юборилган. 2022 йилнинг 6 ойи давомида хорижий давлатлардан юборилган мурожаатлар сони 32 тани ташкил этади. Ушбу мурожаатларнинг кўп қисми Марказий Осиё давлатлари ҳисобига тўғри келади. Шу нуқтаи назардан ҳам Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг асосий фаолият йўналишларидан бири сифатида фуқаролар мурожаатларини ҳамкорликда кўриб чиқиш вазифаси белгиланди.
Мазкур халқаро Форум уч сессиядан иборат бўлди. Унда хотин-қизлар, болалар, ногиронлиги бўлган шахсларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш ҳамда рақамли технологиялардан фойдаланишнинг аҳамияти ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларининг таъминланиши борасида ўзаро тажриба алмашилди.

Состоялся I Форум Омбудсменов стран Центральной Азии
28 июня 2022 года во Дворце международных форумов «Узбекистан» Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в сотрудничестве с Представительством ООН в Узбекистане, Миссией USAID в Узбекистане, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Международной тюремной реформой (PRI) прошел I Форум Омбудсменов Центральной Азии. Форум был посвящен теме «Сотрудничество омбудсменов стран Центральной Азии в обеспечении прав и свобод человека».  Как известно, приоритетной задачей во внешней политике Республики Узбекистан обозначен вопрос развития сотрудничества с государствами Центральной Азии.
Следует отметить, что в Узбекистане прошел первый Форум омбудсменов Центральной Азии. Форум, который и дальше будет площадкой для обмена опытом в области прав человека, традиционно планируется проводить ежегодно в странах Центральной Азии.
Основной целью Форума является развитие международного сотрудничества Омбудсменов Центральной Азии в области прав человека, организация региональных дискуссий по актуальным вопросам прав человека и консолидация усилий и возможностей в этом направлении.
В форуме приняли участие Председатель и члены Сената и Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса и депутаты, представители Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, МИД, МВД, Министерства юстиции, Национальный центр по правам человека и ряд государственных органов, члены комиссии при Уполномоченном по правам человека (Омбудсмане), Представительство ООН в Узбекистане, Миссия USAID в Узбекистане, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Региональный менеджер программ Международной тюремной реформы (PRI) в Центральной Азии, Представитель ПРООН в Узбекистане, Представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане, Региональное отделение Управления Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии, Управление ООН по наркотикам и преступности и омбудсмены из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также представители институтов гражданского общества и СМИ.
Стоит отметить, что 23 февраля 1995 года в Узбекистане одним из первых из государств СНГ был введен институт Омбудсмана. За прошедший период Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) занял достойное место в решении обращений многих граждан, в том числе в защите прав и свобод лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограничением свободы передвижения. Подписаны меморандумы о взаимодействии с национальными институтами по правам человека ряда зарубежных стран, Омбудсман стал полноправным членом таких международных организаций как Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсменов, Азиатская ассоциация омбудсменов, Ассоциация Омбудсменов и Национальных институтов по правам человека тюркоязычных стран и Альянс евразийских омбудсменов.
В рамках форума были подписаны двусторонние Меморандумы между Омбудсменами стран Центральной Азии. Этот меморандум послужит дальнейшему укреплению связей между омбудсменами стран Центральной Азии.
Всего в 2021 году к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило 18 738 обращений, из них около 60 отправлены из зарубежных стран. В первом полугодии 2022 года количество обращений, отправленных из зарубежных стран, составило 32. Большинство этих обращений поступает из стран Центральной Азии. В связи с этим одним из основных направлений деятельности Омбудсменов стран Центральной Азии является совместное рассмотрение обращений граждан.
Международный форум состоял из трех сессий. В ходе встречи состоялся обмен опытом по вопросам защиты и поощрения женщин, детей, лиц с инвалидностью и важности использования цифровых технологий, а также обеспечения прав лиц, содержащихся в местах лишения свободы.