Самарқандда ҳар икки йилда бир марта инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро форум ўтказилади
Ҳукумат қарори билан (641-сон, 09.10.2020 й.) Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми концепцияси ҳамда мазкур форумни ўтказиш регламенти тасдиқланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми (Самарқанд форуми)нинг асосий мақсади инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро тажриба алмашиш орқали мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш чораларини кўриш, соҳада Ўзбекистоннинг ижобий халқаро имижини янада яхшилашдан иборат.
Самарқанд форуми ҳар икки йилда йилнинг октябрь-ноябрь ойларида ёки форумни ўтказиш бўйича Ташкилий қўмита таклифига асосан бошқа вақтларда ҳам ўтказилиши мумкин.
Самарқанд форумининг ишчи органи Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади.
Форумда БМТнинг таркибий тузилмалари, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий такшилотлар, миллий институтлар, парламентлар, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, фуқаролик жамияти институти вакиллари, халқаро ва маҳаллий экспертлар, олимлар, соҳа мутахассислари, журналистлар ва бошқа жамоатчилик вакиллари иштирок этади.

В Самарканде раз в два года проводится международный форум по правам человека
Постановлением Правительства (№ 641, 09.10.2020 г.) утверждены Концепция Самаркандского форума по правам человека и регламент проведения данного форума.
Основной целью Самаркандского форума по правам человека (Самаркандского форума) является выявление и устранение существующих проблем путем обмена международным опытом в области прав человека, дальнейшее повышение позитивного международного имиджа Узбекистана в этой области.
Самаркандский форум проводится раз в два года в октябре-ноябре месяцах года или в другое время по предложению Оргкомитета по проведению форума.
Рабочим органом Самаркандского форума является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
В работе Форума примут участие структурные подразделения ООН, международные и региональные правозащитные организации, национальные институты, парламенты, судебные и правоохранительные органы, представители институтов гражданского общества, международные и местные эксперты, ученые, отраслевые эксперты, журналисты и другие представители общественности.