Ўзбекистон Президенти ЮНЕП билан экологик ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрида ўтаётган Минтақавий экологик саммит доирасида БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури ижрочи директори Ингер Андерсен билан мулоқот қилди.
Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, барқарор ривожланиш ва иқлим муаммоларига қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари кўриб чиқилди.
Ўзаро ҳамкорлик, шу жумладан, миллий экологик маърузаларни тайёрлаш, атроф-муҳит мониторинги тизимини такомиллаштириш ва институционал салоҳиятни мустаҳкамлаш масалаларида изчил ривожланиб бораётгани қайд этилди.
Ижрочи директор Ўзбекистонда амалга оширилаётган “Яшил макон”, “Биомерос”, “Тоза ҳаво,” “Чиқиндисиз ҳудуд” ва “Экомаданият” каби миллий лойиҳаларни юқори баҳолади. Уларнинг экологик барқарорликни таъминлаш ва аҳоли турмуш сифатини оширишдаги аҳамияти қайд этилди.
Ингер Андерсен, шунингдек, Ўзбекистон Президентининг бугунги саммитда илгари сурилган ташаббусларини рўёбга чиқариш бўйича амалий шерикликни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана обсудил с ЮНЕП расширение экологического сотрудничества
На полях Регионального экологического саммита в Астане Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел беседу с исполнительным директором Программы ООН по окружающей среде Ингер Андерсен.
Рассмотрены ключевые направления взаимодействия в сфере охраны окружающей среды, устойчивого развития и противодействия климатическим вызовам.
Отмечено поступательное продвижение сотрудничества, включая подготовку национальных экологических докладов, совершенствование системы мониторинга окружающей среды и укрепление институционального потенциала.
Исполнительный директор дала высокую оценку реализуемым в Узбекистане национальным проектам – «Яшил макон», «Бионаследие», «Чистый воздух», «Территория, свободная от отходов» и «Эко-культура». Подчеркнута их значимость для обеспечения экологической устойчивости и повышения качества жизни населения.
Ингер Андерсен также выразила готовность к расширению практического партнёрства по реализации инициатив Президента Узбекистана, озвученных в ходе нынешнего саммита.