“ЕВРОПА ИТТИФОҚИ — ЎЗБЕКИСТОН” ДЎСТЛИК ГУРУҲИ Ушбу янги мустақил платформа ўзаро ҳамкорликка хизмат қилади
Янги тузилган “Европа Иттифоқи — Ўзбекистон” дўстлик гуруҳи сиёсий, ишбилармон доиралар, шунингдек фуқаролик жамияти вакиллари ўртасида юқори даражадаги мулоқотни таъминлаш орқали Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги алоқаларни янада яқинлаштиришда мустақил платформа бўлиб хизмат қилади. Бу эътироф жорий йил 29 апрель куни Европа парламентида ташкил этилган “Европа Иттифоқи — Ўзбекистон” дўстлик гуруҳининг расмий очилиш маросимида янгради.
Дўстлик гуруҳи фаолияти маданият, таълим, илм-фан соҳаларида икки томонлама ҳамкорликни, шунингдек, фуқаролар ўртасида алоқаларни ривожлантириш, кенг доирадаги конструктив учрашувлар ва парламент дипломатияси орқали Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи институтлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни кучайтиришга қаратилган.
Видеоконференция тарзида бўлиб ўтган маросимда “Европа Иттифоқи — Ўзбекистон” дўстлик гуруҳи раиси Ричард Чарнецки, гуруҳ Бош котиби Ипек Текдемир, Ўзбекистоннинг Бельгиядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Д.Ҳакимов, Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов ва бошқалар сўзга чиқди, дейилади parliament.gov.uz хабарида.
А.Саидов ўз чиқишида қайд этганидек, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги икки томонлама парламентлараро алоқалар бўйича асосий орган “Ўзбекистон — ЕИ” Парламент ҳамкорлик қўмитаси 2000 йилда тузилган бўлиб, Ўзбекистон томони ЕИ билан парламентлараро муносабатлар ривожланишининг ижобий динамикаси давом эттирилишини қўллаб-қувватлайди. Айни пайтда томонлар жорий йилнинг иккинчи ярмида Брюссель шаҳрида “Ўзбекистон — ЕИ” Парламент ҳамкорлик қўмитасиниинг 15-мажлисини ташкиллаштириш масаласини ишлаб чиқмоқдалар.
Савдо-иқтисодий ва инвестиция соҳаси Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқи билан ҳамкорликнинг асосий йўналишлари бўлиб, охирги йилларда ушбу йўналишлардаги ишлар анча фаоллашганига урғу берилди.
Тадбирда Европарламент депутатлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ 75-сессиясида БМТ Бош Ассамблеясининг “Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлар ролини ошириш тўғрисида”ги махсус резолюциясини қабул қилиш борасида илгари сурилган ташаббуси доирасида жорий йил 24 июнь куни Бухоро шаҳрида бўлиб ўтадиган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик” мавзуидаги халқаро форумда, 12-13 август кунлари Тошкент шаҳрида ўтказилиши режалаштирилаётган Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Бутунжаҳон конференциясида иштирок этишга таклиф этилдилар.
Мулоқот чоғида “Ўзбекистон — Европа Иттифоқи” Парламент ҳамкорлик қўмитаси янги тузилган дўстлик гуруҳи билан биргаликда қўшма режалар ишлаб чиқиши, бу борадаги ҳамкорликка доим тайёрлиги билдирилди.

Учреждена Группа дружбы «ЕС — Узбекистан»
29 апреля 2021 года в формате видеоконференции состоялась официальная церемония открытия Группы дружбы «Европейский Союз — Узбекистан», учрежденной в Европейском парламенте.
На мероприятии подчеркнуто, что Группа дружбы «ЕС — Узбекистан» станет внепартийной независимой платформой, нацеленной на сближение Узбекистана и ЕС путем содействия диалогу на высоком уровне между представителями политических и деловых кругов, а также гражданским обществом.
Деятельность группы дружбы направлена на внесение вклада в наращивание двустороннего сотрудничества в области культуры, образования, науки, а также контактов между людьми. Посредством конструктивных встреч по широкому кругу тем и парламентской дипломатии группа будет стремиться к укреплению взаимодействия между Узбекистаном и институтами ЕС.
На церемонии выступили председателем группы дружбы «Европейский Союз — Узбекистан» Ришард Чарнецкий, генеральный секретарь группы Ипек Текдемир, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Бельгии Д. Хакимов, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса С. Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов и другие.
В своем выступлении А. Саидов отметил, что основной орган двусторонних межпарламентских отношений между Узбекистаном и Европейским Союзом — Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан — ЕС» был создан в 2000 году, и узбекская сторона поддерживает продолжение положительной динамики межпарламентских отношений с ЕС. В настоящее время стороны рассматривают возможность организации 15-го заседания Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан — ЕС» в Брюсселе во второй половине этого года.
Торгово-экономическая и инвестиционная сферы являются основными направлениями сотрудничества между Узбекистаном и Европейским Союзом, и в последние годы работа в этих сферах стала более активной.
На мероприятии депутаты Европарламента были приглашены принять участие в Международном форуме на тему «Межпарламентское глобальное партнерство в достижении ЦУР» в городе Бухаре 24 июня текущего года, Всемирной конференции по правам молодежи в Ташкенте 12-13 августа 2021 года. Следует отметить, что эти мероприятия были выдвинуты в рамках инициативы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека.
В ходе переговоров отмечено, что Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан — ЕС» всегда готов разработать совместные планы с новой учрежденной группой дружбы и сотрудничать в этом направлении.