Пойтахтимизда “Бандлик ва ижтимоий ҳимояни уйғунлаштириш орқали Ўзбекистонда ижтимоий адолат тамойилларини мустаҳкамлаш” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева, Халқаро меҳнат ташкилоти бош директори Жильбер Унгбо, вазирлик ва идоралар, ННТ, дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Сўзга чиққанлар сўнгги йилларда давлатимиз раҳбари бошчилигида Ўзбекистонда фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, одам савдосига қарши курашиш, ундан жабрланганларни ҳар томонлама ҳимоя қилиш, мажбурий меҳнатнинг олдини олиш ва унга тўлиқ барҳам беришнинг ташкилий, ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, бу борада давлат ва нодавлат ташкилотларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш, шунингдек, мазкур йўналишларда фаолият юритаётган халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишларга тўхталиб ўтди.
Бу борада Т.Нарбаева конференция ижтимоий адолатни мустаҳкамлаш, аҳоли бандлиги ва ижтимоий ҳимоясини таъминлаш, инсон ҳуқуқлари институтини мустаҳкамлаш, тенгсизлик ва камбағалликни қисқартириш, уларнинг олдини олиш соҳасидаги сиёсатни такомиллаштириш йўлидаги дастлабки қадам эканлигини алоҳида таъкидлади.
Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) бош директори Жильбер Унгбо Ўзбекистон мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича катта ютуқларга эришганини, бу борада ХМТ ва бошқа давлатлар учун намуна бўлганини алоҳида таъкидлади. Президент Шавкат Мирзиёев бошлаган ва ижтимоий ҳамкорлар томонидан қўллаб-қувватланаётган ислоҳотларнинг кенг қамровли эканига урғу берди.
Қайд этилганидек, юртимизда мажбурий ва болалар меҳнатига тўлиқ барҳам берилди. Муносиб меҳнат стандартларини жорий этишга киришилди. Натижада, ўзбек пахтасига қўйилган бойкот бекор қилинди.
Бундан ташқари, хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳуқуқий ҳимояси давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Тадбирда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, муносиб иш ўринлари яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш, ижтимоий ҳимояни мустаҳкамлаш “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг ажралмас қисми эканлиги айтиб ўтилди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг бандликни таъминлаш борасидаги ишларига ҳам эътибор қаратилиб, кейинги йилларда кўрилган чора-тадбирлар натижасида мамлакатимизда ишсизлик даражаси 2020 йилдаги 10,5% дан 2024 йилда 6,8 % га тушди.
Камбағаллик даражаси эса 2021 йилдаги 17 %дан 2023 йил сўнггига келиб 11%га тушди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ижтимоий адолат ва муносиб меҳнат тамойилларини жорий қилиш йўлидан дадил бормоқда. Ўзбекистон томонидан Халқаро меҳнат ташкилотининг 144-сонли Конвенцияси ратификация қилингач, 2019 йилда Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда Иш берувчилар республика Конфедерацияси вакилларидан иборат Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича Республика уч томонлама комиссияси ташкил этилди.
Анжуман доирасида “Меҳнат меъёрлари ва ҳуқуқларининг бугунги кундаги ҳолати”, “Яшил иқтисодга ўтиш учун муносиб меҳнат иш ўринларини молиялаштириш” ва бошқа мавзулардаги панель сессиялар ҳам ўтказилди.

В столице прошла международная конференция на тему «Укрепление принципов социальной справедливости в Узбекистане путем координации занятости и социальной защиты».
В нем приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и вопросам достойного труда Танзила Нарбаева, генеральный директор Международной организации труда Жильбер Унгбо, представители министерств и ведомств, ННО, дипломатического корпуса.
Выступившие особо отметили работу, проводимую в последние годы под руководством главы нашего государства по укреплению организационных, правовых основ защиты прав, свобод и законных интересов граждан в Узбекистане, противодействию торговле людьми, всесторонней защите ее жертв, предотвращению принудительного труда и его полной ликвидации, а также развитию сотрудничества с международными организациями, осуществляющими деятельность в этих направлениях.
В этой связи Т.Нарбаева особо подчеркнула, что конференция является первым шагом на пути укрепления социальной справедливости и совершенствования политики в области занятости, социальной защиты, укрепления института прав человека, сокращению и недопущению неравенства и бедности.
Генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Жильбер Унгбо особо подчеркнул, что Узбекистан добился больших успехов в деле искоренения принудительного труда и детского труда, став в этом отношении примером для МОТ и других государств, реформы, инициированные Президентом Шавкатом Мирзиёевым и поддерживаемые социальными партнерами, являются всеобъемлющими.
Отмечалось, что в нашей стране полностью искоренен принудительный и детский труд, начато внедрение соответствующих стандартов достойного труда. В результате был отменен бойкот узбекского хлопка.
Кроме того, правовая защита граждан Республики Узбекистан, временно работающих за рубежом, поднята на уровень государственной политики.
В ходе мероприятия отмечалось, что защита прав человека, создание достойных рабочих мест, обеспечение занятости населения, усиление социальной защиты являются неотъемлемой частью Стратегии «Узбекистан – 2030».
Также уделено внимание усилиям Узбекистана по обеспечению занятости. В результате принятых мер в последние годы уровень безработицы в нашей стране снизился с 10,5% в 2020 году до 6,8% в 2024 году.
Уровень бедности снизился с 17% в 2021 году до 11% к концу 2023 года.
Сегодня Узбекистан смело продвигается по пути внедрения принципов социальной справедливости и достойного труда. После ратификации Узбекистаном Конвенции № 144 Международной организации труда в 2019 году была создана Республиканская трехсторонняя комиссия по социально-трудовым вопросам, в состав которой вошли представители Федерации профсоюзов Узбекистана, Министерства по сокращению бедности и занятости, а также Республиканской конфедерации работодателей.
В рамках конференции также проведены панельные сессии на темы «Современное состояние трудовых норм и прав», «Финансирование достойных рабочих мест для перехода к зеленой экономике» и другие темы.