Аёл, дунё ва хавфсизлик
2 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов шу мавзуда ташкил этилган экспертлар учрашувида иштирок этди.
Тадбирдан мақсад – БМТ Хавфсизлик кенгашининг 2000 йилдаги 1325-сон резолюцияси билан тасдиқланган ЕХҲТ минтақасида аёллар, дунё ва хавфсизлик соҳасидаги кун тартибини амалга ошириш бўйича тадқиқотлар натижаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди. Шунингдек, бу йўналишдаги миллий ҳаракатлар режаларини қабул қилиш ва уйғунлаштириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
2020 йилда БМТ Хавфсизлик кенгашининг 1325-сон резолюцияси қабул қилинганига 20 йил тўлди. Аёллар, дунё ва хавфсизлик соҳасига доир ушбу резолюция 2000 йилнинг октябрида БМТ Хавфсизлик кенгашида бир овоздан қабул қилинган.
Бу БМТ Хавфсизлик кенгашининг қуролли можаролар хотин-қизларга кўрсатадиган ёмон оқибатлар ва тинчлик ўрнатиш жараёнларида аёллар иштироки муҳимлиги эътироф этилган биринчи резолюцияси ҳисобланади. Ушбу ҳужжатнинг алоҳида аҳамияти шуки, унда низоларнинг олдини олиш, уларга барҳам бериш ва тинчлик ўрнатиш жараёнларида аёлларнинг иштиросиз кутилганидек мустаҳкам тинчликка эришиш бўлмаслиги таъкидланган.
Мазкур дастуриламал резолюция аёлларнинг гендер масалалари бўйича фаоллигини кучайтириш билан бир қаторда, хотин-қизларни тинчлик ва хавфсизлик соҳасидаги барча ташаббусларда тўлиқ ҳамда тенг асосларда иштирок этишга чорлайди.
Экспертларнинг ўзаро мулоқотлари асносида БМТ Хавфсизлик кенгашининг 2000 йилдаги 1325-сон резолюциясини амалга ошириш учун миллий ҳаракат режаларини ишлаб чиқиш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, бу борадаги миллий ҳаракат режаларини амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Давра суҳбати ЕХҲТ минтақасида аёллар, дунё ва хавфсизлик соҳасидаги кун тартиби бўйича ЕХҲТ доирасида амалга оширилган тадқиқотлар натижаларини атрофлича муҳокама қилиш борасида ушбу ташкилотга аъзо давлатлар вакиллари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари фаоллари учун қулай мулоқот майдонига айланди.
Иштирокчилар мавжуд миллий ҳаракат режаларининг мураккаб жиҳатларини ўзаро ҳамжиҳатликда ҳал этиш ва бу режаларни амалга оширишнинг ҳамкорликдаги йўлларини топиш юзасидан атрофлича фикр алмашдилар. Бунда аёллар, дунё ва хавфсизлик соҳасидаги миллий ҳаракат режаларини ҳар қайси мамлакатнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда ва жадал суръатларда амалга оширишга доир тажриба, билим ҳамда кўникмалар алмашинувига алоҳида эътибор қаратилди.
Мунозаралар давомида аёллар, дунё ва хавфсизлик соҳасидаги миллий ҳаракат режаларини амалга оширишда халқаро ташкилотларнинг ҳиссаси қандай бўлиши керак, деган мавзу ҳам диққат марказида бўлди.

Женщина, мир и безопасность
2 декабря 2020 года директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов принял участие на встрече экспертов за «круглом столом» на тему: «Женщины, мир и безопасность».
Цель мероприятия - обсуждение результатов исследования по реализации Повестки дня в области женщин, мира и безопасности в регионе ОБСЕ согласно резолюции Совета безопасности ООН №1325 (2000г.), а также обмен мнениями по принятию и имплементации национальных планов действий в этом направлении.
В 2020 году исполняется 20 лет со дня принятия резолюции 1325 Совета Безопасности Организации Объединенных Наций. Резолюция Совета Безопасности ООН 1325 о женщинах, мире и безопасности была единогласно принята Советом Безопасности в октябре 2000 года. Это первая Резолюция Совета Безопасности ООН, в которой признаются особые последствия вооруженных конфликтов для женщин и девочек и важность участия женщин в мирных процессах. Его самое важное послание заключается в том, что прочный мир не может быть достигнут без значительного участия женщин в предотвращении, урегулировании конфликтов и миростроительстве.                Эта основополагающая резолюция призывает к полному и равному участию женщин во всех инициативах в области мира и безопасности наряду с актуализацией гендерных вопросов.
В ходе работе «круглого стола» были проведены дискуссии на темы: формирование и разработка национальных планов действий для реализации резолюции 1325 СБ ООН и реализация национальных планов действий.
«Круглый стол» стал платформой для представителей государств-участников ОБСЕ и гражданского общества для обсуждения результатов исследования ОБСЕ о реализации повестки дня о женщинах, мире и безопасности в регионе ОБСЕ. Участники мероприятия обсудили совместные пути решения сложных моментов в действующих национальных планов действий и их реализацию, а также обменялись опытом и знаниями о мерах по ускоренному осуществлению национальных планов действий о женщинах, мире и безопасности в специфическом контексте каждой страны. В рамках дискуссии обсуждены возможный вклад международных организаций в реализацию повестки дня о женщинах, мире и безопасности в национальном контексте.