Сайлов комиссиялари – cайловлар демократик талабларга мос ўтиши учун масъул
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатлигига номзодлар кўрсатиш, уларни рўйхатга олиш – сайлов кампаниясининг муҳим жараёнларидандир. Бу жараённи қонуний, адолатли, холис ва юқори савияда ташкил этиш, ўз навбатида, сайловчиларнинг муносиб номзодларни танлаб овоз беришлари учун хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 37-моддасига мувофиқ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига, маҳаллий Кенгашлар депутатлигига номзод кўрсатиш ҳуқуқига фақат сиёсий партиялар эгадир.
Кодекснинг 9-моддасига кўра сайлов округларини тузишда сайлов округларидаги сайловчилар сонининг йўл қўйиладиган энг кўп четга чиқиши, қоида тариқасида, 10 фоиздан ошмаслиги керак. Аввалги қонунларда бу миқдорнинг чегаралари белгиланмаган эди.
Яна бир янгилик: эндиликда мазкур Кодекснинг 10-моддаси билан Қонунчилик палатаси, маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайлови бир вақтда ўтказилган тақдирда, Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш бўйича округ сайлов комиссиялари томонидан ягона сайлов участкалари тузилади.
Сайлов қонунчилигига оид шу каби янгиликлар жорий йилнинг 25 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси ташаббуси билан ўтказилган ўқув машғулотида алоҳида таъкидланди. Тренинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказувчи 150 та округ сайлов комиссияси раислари, Қорақалпоғистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси, вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар сайлов комиссиялари раислари ва котиблари учун ташкил этилди.
Ўқув семинарини ўтказишдан кўзланган мақсад – жорий йил 22 декабрда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларга юқори савияда тайёргарлик кўришдан иборат.  Бунда иштирокчиларнинг сайловни юқори савияда ўтказиш билан боғлиқ билим ва кўнималари ҳамда амалий тажрибаларини ошириш муҳим аҳамият касб этади.
Тренинг округ сайлов комиссиялари раисларига гувоҳномаларни тантанали топшириш маросими билан бошланди. Шунданг сўнг Марказий сайлов комиссияси раҳбарияти, котибият аъзолари ва соҳа мутахассисларининг сайлов қонунчилиги ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мазмун-моҳияти, уларни амалиётда қўллаш тартибига оид маърузалари тингланди.
Маълумки, Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи округ сайлов комиссиялари 9-11 нафар таркибда сайловга камида 70 кун қолганида Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилади. Округ сайлов комиссиялари аъзолигига номзодлар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари томонидан тавсия этилади.
Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш учун 150 та ҳудудий сайлов округи тузилади. Ҳар бир сайлов округидан битта депутат сайланади.
Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказиш бўйича сайлов округларининг чегаралари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маъмурий-ҳудудий тузилиши инобатга олинган ҳолда, қоида тариқасида, Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида сайловчилар сони тенг ҳолда белгиланади.
Йиғилишда, шунингдек, участка сайлов комиссиялари таркибини шакллантириш, депутатликка номзодларни рўйхатга олиш, сайлов комиссиялари фаолиятини молиялаштириш, Давлат бюджетидан ажратилган маблағлардан фойдаланиш тартиби, сайловолди ташвиқотини ташкил этиш ва ўтказиш, халқаро ва хорижий кузатувчилар билан ишлаш хусусиятлари каби долзарб масалалар атрофлича муҳокама қилинди.

Представление кандидатов в депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные, городские Кенгаши народных депутатов, их регистрация, будучи одним из важных процессов избирательной кампании, а также организация и проведение его в рамках закона, справедливо и на высоком уровне, послужат эффективному голосованию с целью выбора избирателями наиболее достойных кандидатов.
В соответствии со статьей 37 Избирательного кодекса, право на выдвижение кандидата в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, кандидата в депутаты в местные Кенгаши имеют исключительно политические партии.
Статьей 9 Избирательного кодекса предусмотрено, что при образовании избирательных округов максимально допустимое отклонение количества избирателей в избирательных округах, как правило, не должно превышать
10%. В предыдущем законодательстве границы данного показателя не были обозначены. И еще одно нововведение, обозначено в статье 10 нового кодекса, когда при проведении выборов депутатов Законодательной палаты, одновременно с выборами депутатов местных Кенгашей, окружными избирательными комиссиями по выборам депутатов Законодательной палаты, образуются единые избирательные участки.
Эти и другие нововведения избирательного законодательства были в центре внимания учебного тренинга, проведенного 25 октября 2019 года по инициативе Центральной избирательной комиссии для председателей и секретарей 150 окружных избирательных комиссий по проведению выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса, ЦИК Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентской городской избирательных комиссий.
Цель проведения семинара – подготовка к проведению выборов 22 декабря в Законодательную палату и местные Кенгаши на высоком уровне, а также повышение знаний и навыков, практического опыта участников процесса.
Учебный тренинг начался с церемонии торжественного вручения председателям окружных избирательных комиссий удостоверений. После чего были заслушаны выступления руководства ЦИК, членов секретариата и ответственных сотрудников об избирательном законодательстве, значении нормативно-правовых документов и их применения на практике.
Отмечалось, что окружные избирательные комисси по проведению выборов в Законодательную палату, формируются ЦИК в составе
9-11 человек, как минимум за 70 дней до выборов. Кандидаты в члены окружных избирательных комиссий рекомендуются Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, областными и ташкентским городским Кенгашем народных депутатов.
Будут организованы 150 территориальных избирательных округов по проведению выборов депутатов Законодательной палаты. От каждого избирательного окруна будет избран один депутат. Границы избирательных округов по проведению выборов в парламент утверждаются с учетом административно-территориального устройства Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкент и в равенстве количества избирателей на всей территории Узбекистана.
Также в ходе мероприятия были заслушаны выступления касательно формирования состава участковых избирательных комиссий, регистрации кандидатов в депутаты, финансирования деятельности избирательных комиссий, порядка использования выделяемых средств государственного бюджета, вопросов организации и проведения предвыборной агитации, особенностей работы с международными и зарубежными наблюдателями.