Женевада «Марказий Осиё – ўлим жазосидан холи минтақа» ташаббусини биргаликда илгари суриш бўйича келишувга эришилди
ЖЕНЕВА, 6 март. /«Дунё» АА /. Женевада БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 52-сессиясининг Юқори даражадаги сегменти мажлиси доирасида Марказий Осиё давлатлари ва Мўғулистон делегациялари раҳбарлари  ҳамда «Ўлим жазосига қарши халқаро комиссия (ЎЖҚХК) ННТ мутасаддилари иштирокида  алоҳида тадбир бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Учрашувда ЎЖҚХК президенти Наванетхем Пиллай, ЎЖҚХК вице-президенти Рут Дрейфус, ЎЖҚХК комиссари Цахиагийн Элбэгдорж, ташкилотнинг бошқа вакиллари, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ва Мўғулистон делегациялари вакиллари сўзга чиқдилар.
Тадбир давомида Марказий Осиё давлатлари ва Мўғулистонни ўлим жазосидан холи минтақага айлантириш масаласи юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда Ўзбекистон делегацияси раҳбари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов мамлакатимизда амалга оширилаётган Конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини халқаро ҳамжамият эътиборига ҳавола қилди. Инсоннинг яшаш ҳуқуқини сўзсиз кафолатлаш мақсадида Асосий қонунда ўлим жазосини таъқиқлаш меъёрларини янада мустаҳкамлашга  алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Акмал Саидов ўз нутқида  «Яшаш ҳуқуқи — ҳар бир инсоннинг табиий ҳуқуқи бўлиб, унга бу ҳуқуқни давлат эмас, балки Яратганнинг ўзи ато этган», дея Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг сўзларидан иқтибос келтирди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон бутун дунё қонунчилигидан ўлим жазосининг эволюцион тарзда бекор қилинишини доимо қўллаб-қувватлаб келган.
Тадбир иштирокчилари Марказий Осиёни ўлим жазосидан холи минтақага айлантириш ташаббусини биргаликда илгари суриш бўйича келишувга эришдилар.
Эслатиб ўтамиз, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси 27 февраль – 4 март кунлари Женева шаҳрида (Швейцария) БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг (ИҲК) 52-сессияси Юқори даражадаги сегменти ишида иштирок этди.

ЖЕНЕВА, 6 марта. /ИА «Дунё»/. В Женеве в рамках заседания Сегмента высокого уровня 52-й сессии Совета ООН по правам человека состоялось параллельное мероприятие с участием глав делегаций государств Центральной Азии и Монголии, а также НПО «Международная комиссия против смертной казни (МКСК)», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече выступили президент МКСК Наванетхем Пиллэй, вице-президент МКСК Рут Дрейфус, комиссар МКСК Цахиагийн Элбэгдорж, другие представители МКСК из числа видных общественных деятелей, а также делегации государств Центральной Азии и Монголии.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросу превращения стран Центральной Азии и Монголии в регион, свободный от смертной казни.
Глава делегации Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов в ходе встречи довел до международной общественности суть и значение конституционной реформы. Особое внимание обращено на планируемое закрепление запрета смертной казни в основном законе, чтобы обеспечить безусловную гарантию права человека на жизнь.
В данном контексте, приведена цитата из речи Президента Узбекистан Шавката Мирзиёева: «Право на жизнь - это естественное право каждого человека, и оно дано ему Богом, а не государством».
Заявлено, что Узбекистан всегда поддерживал эволюционную отмену смертной казни из законодательства по всему миру.
Участниками мероприятия достигнута договоренность совместно продвигать инициативу по превращению Центральной Азии в регион, свободный от смертной казни.
Напомним, что делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра Узбекистана по правам человека Акмалом Саидовым 27 февраля - 4 марта приняла участие в Сегменте высокого уровня 52-й сессии Совета ООН по правам человека (СПЧ) в городе Женеве (Швейцария)