БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан учрашув бўлди
2023 йил 13 март куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк билан учрашув бўлди.
Мулоқотларда Ф.Тюрк бошчилигидаги делегация аъзолари – БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Европа ва Марказий Осиё департаменти раҳбари Хулан Цедев, ушбу Департаментнинг инсон ҳуқуқлари бўйича масъул ходими Жоана Микель Желаберт, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Матбуот котиби ўринбосари Жереми Лоранс, Олий комиссар Бошқармасининг медиа ходими Энтони Хидли, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси вазифасини бажарувчи Консуело Видал Брюс, шунингдек, Олий комиссар Бошқармасининг Марказий Осиё учун Минтақавий вакили ўринбосари Фабио Пиана   ва Олий комиссар Бошқармасининг Марказий Осиё учун Минтақавий бўлинмаси миллий дастурлар мувофиқлаштирувчиси Гулжаҳон Аманова ҳам иштирок этди.
Учрашувда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз борди. Мамлакатимиз БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг самарали ва мустақил фаолият юритишини қўллаб-қувватлаши, кейинги даврда БМТнинг мазкур Бошқармаси билан ўзаро ҳамкорлик амалий руҳда изчил ривожланаётгани қайд этилди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси экспертлари иштирокида ишлаб чиқилган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмини такомиллаштириш ва инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантиришда катта аҳамият касб этмоқда. Ушбу ҳужжатда инсон ҳуқуқлари масаласига тизимли ёндашиш ва мавжуд бўшлиқларни, камчиликларни бартараф этиш очиқ-ойдин кўрсатилгани уни амалда татбиқ этишни осонлаштирмоқда.
Мамлакатимиз БМТнинг устав ва шартномавий органлари доирасида инсон ҳуқуқлари соҳаси бўйича зиммасига олган халқаро мажбуриятларини бажариб келмоқда. Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси кўмагида Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг Универсал даврий ҳисоботи механизми доирасида берилган тавсияларнинг бажарилиши бўйича ўз маърузаларини тайёрлаш борасида илғор давлатлардан бирига айлангани ҳам буни тасдиқлайди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажариш бўйича давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ўзаро ҳамкорлигини, миллий маърузалар тайёрланиши, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик кенгайтирилишини таъминловчи давлат органи ҳисобланади. Миллий марказ норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларини миллий қонунчиликка ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилишни таъминлаш бўйича таклифлар тайёрлаб, тегишли тартибда тақдим этиб келмоқда.
Миллий марказ аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишга кўмаклашиш, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш масалалари бўйича илмий тадқиқотларни ташкил этишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Бу ўринда 2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси ҳамкорлигида ташкил этилганини таъкидлаш лозим.
Шу муносабат билан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ф.Тюрк Глобал форум иштирокчиларига йўллаган видеомурожаатида Ўзбекистон ҳукуматининг инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия бўйича зиммасига олган мажбуриятларини бажариш ҳамда бу борада бошқа мамлакатлар билан яқиндан ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган самарали саъй-ҳаракатларини юқори баҳолагани яна бир бор эътироф этилди.
Жорий йил 30 апрелда референдумга қўйиладиган “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Конституциявий қонун лойиҳасининг моҳияти ва аҳамияти ҳақида ҳам фикр алмашилди. Конституциявий қонун лойиҳаси бўйича тавсияларини йўллагани учун БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарига миннатдорлик билдирилди.
Қонун ҳужжатларини инсон ҳуқуқлари нуқтаи назаридан такомиллаштиришда жиноий жазо кўзда тутилган айрим нормаларни имкон қадар камайтириш ёки юмшатиш бу борада кутилган ижобий натижаларни бериши қайд этилди. Ф.Тюрк ўзи раҳбарлик қилаётган БМТ Бошқармаси ушбу йўналишдаги қонун лойиҳаларининг халқаро андозаларга қанчалик мослигини ўрганиб, тегишли тавсиялар беришга ҳамиша тайёр эканини маълум қилди.

Встреча в НЦПЧ с Верховным комиссаром ООН по правам человека
13 марта 2023 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча с делегацией во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
На встрече говорили о работе, проводимой в сфере прав человека в Узбекистане. Было отмечено, что наша страна поддерживает эффективное и независимое функционирование Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, и что взаимное сотрудничество с этим Управлением ООН в настоящий период развивается последовательно в практическом духе.
Большое значение в совершенствовании механизма защиты прав человека и формировании культуры прав человека в нашей стране имеет Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, разработанная при участии экспертов Управления Верховного комиссара по правам человека. В этом документе четко обозначен системный подход к вопросу прав человека и устранение существующих пробелов и недостатков, что облегчает его реализацию на практике.
Наша страна выполняет свои международные обязательства в области прав человека в рамках уставных и договорных органов ООН. Это подтверждает и тот факт, что Узбекистан при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека стал одной из передовых стран в подготовке своих отчетов о выполнении рекомендаций, данных в рамках механизма Универсального периодического издания Доклад Совета по правам человека.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека является государственным органом, обеспечивающим взаимное сотрудничество государственных органов и иных организаций в выполнении международных обязательств Узбекистана в области прав человека, подготовке национальных докладов, расширении сотрудничества с международными организациями по защите прав человека. Национальный центр готовит предложения по совершенствованию нормативных правовых документов, обеспечивающих имплементацию международных договоров Республики Узбекистан в области прав человека в национальное законодательство и правоприменительную практику.
Национальный центр уделяет особое внимание организации научных исследований по вопросам соблюдения прав человека и содействию повышению правовой грамотности населения. Здесь необходимо отметить, что Глобальный форум «Образование в области прав человека», прошедший в Самарканде 5-6 декабря 2022 года, был организован при сотрудничестве с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека.
В этой связи в ходе встречи Верховный комиссар ООН по правам человека Ф.Тюрк еще раз высоко оценил эффективные усилия правительства Узбекистана, направленные на выполнение взятых на себя обязательств в сфере образования и обучения в области прав человека и развитие тесного сотрудничества с другими странами в этом отношении, о чём он говорил и в своем видеообращении к участникам Глобального форума в Самарканде.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества по дальнейшему совершенствованию механизма выполнения международных обязательств в области прав человека, имплементации рекомендации уставных и договорных органов ООН, а также по вопросам образования в области прав человека.
Также состоялся обмен мнениями о характере и значении проекта Конституционного закона «О Конституции Республики Узбекистан», который будет вынесен на референдум 30 апреля текущего года. Выражена благодарность Верховному комиссару ООН по правам человека за направление рекомендаций по проекту конституционного закона.