Мамлакатимизда “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Конституциявий қонун лойиҳаси Брайль алифбосида чоп этилди. Бу эзгу иш Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва “Барқарор ривожланиш маркази” томонидан амалга оширилди.
Янгиланаётган Конституция матнидаги нормаларнинг ярмидан кўпи инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг кафолатларини кучайтиришга қаратилган. Жумладан, лойиҳанинг 57-моддасига мувофиқ, меҳнатга лаёқатсиз ва ёлғиз кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд бошқа тоифаларининг ҳуқуқлари давлат ҳимоясидадир.
Конституция лойиҳасининг 115-моддасида Вазирлар Маҳкамаси аҳолини, шу жумладан, ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш тизимининг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаши зарурлиги белгиланган.
Шуни ҳам қайд этиш жоизки, Миллий марказ ташаббуси билан илк маротаба Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун 2020 йилда Брайль алифбосида нашр этилган.
Ўз навбатида, Конституциявий қонун лойиҳасининг Брайль алифбосидаги нашри ногиронлиги бўлган юртдошларимизнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга хизмат қилади.

Проект конституционного закона опубликован шрифтом Брайля
Проект конституционного закона «О Конституции Республики Узбекистан» опубликован шрифтом Брайля. Эту благородную работу проделали Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и Центр устойчивого развития.
Более половины норм в тексте обновленной Конституции направлены на усиление гарантий защиты прав и свобод человека. В частности, в соответствии со статьей 57 проекта права лиц с инвалидностью и одиноких пожилых людей, инвалидов и других социально нуждающихся категорий населения охраняются государством. Более того, государство создает  условия  для  полноценного  доступа  лиц  с  инвалидностью к объектам и услугам социальной, экономической и культурной сфер, содействует их трудоустройству, получению образования, обеспечивает возможность  беспрепятственного  получения необходимой им информации.
Статья 115 проекта Конституции предусматривает, что Кабинет Министров должен обеспечить эффективное функционирование системы социальной защиты населения, в том числе лиц с инвалидностью.
Также следует отметить, что Конституция Республики Узбекистан и Закон «О правах инвалидов» были впервые опубликованы на шрифте Брайля по инициативе Национального центра по правам человека в 2020 году.
Издание проекта конституционного закона шрифтом Брайля служит обеспечению прав, свобод и законных интересов наших соотечественников с инвалидностью.