Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари бўйича халқаро андозалар ўрганилмоқда
5-6 март кунлари Тошкент шаҳрида “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари: халқаро андозалар ва миллий амалиёт” мавзусида икки кунлик ўқув семинари бўлиб ўтди. Ушбу семинар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Ногиронлар ассоциацияси ва Ногиронлар жамияти билан ҳамкорликда, Европа Кенгаши Ҳамкорлик дастурлари бошқармасининг Марказий Осиё учун “Қонун устуворлиги” бўйича HELP дастури доирасида ташкил этилди.
Тренингда асосий эътибор ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб этиш соҳасида ўзаро тажриба алмашиш ва илғор амалиётларни ўрганишга қаратилди. БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қоидаларини миллий ва халқаро даражаларда янада самарали амалга оширишга ёрдам берадиган аниқ стратегия ва услублар атрофлича муҳокама қилинди.
Тадбирда Олий Мажлис палаталари, Олий суд, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, манфаатдор вазирликлар, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий институтлари, илмий ҳамжамият ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Европа Кенгаши маслаҳатчилари Евгений Голошапов ва Ксения Симинчук, Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа суди Котибиятининг катта ҳуқуқшунос-маслаҳатчиси Наталя Воробьева эксперт сифатида сўзга чиқди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ўз видеомурожаатида БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қоидаларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон тажрибаси, шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати томонидан ногиронлиги бўлган шахсларнинг аҳволини яхшилаш ва инклюзив жамият қуриш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди.
Янги таҳрирдаги Конституциямизда Ўзбекистон – ижтимоий давлат деб эълон қилингани мамлакатимизнинг ижтимоий ҳимоя ва барча фуқароларнинг қонун олдида тенглигини таъминлаш борасидаги қатъиятини амалда намоён этишда ҳал қилувчи аҳамият касб этгани алоҳида таъкидланди. Шу асосда юртимизда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган қонунчилик изчил такомиллаштирилиб, бу борада нодавлат нотижорат ташкилотлари билан ҳамкорлик тобора мустаҳкамланмоқда.
Европа Иттифоқи делегацияси раҳбари, элчи Шарлотт Адриан ўз нутқида Ўзбекистонда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини такомиллаштириш соҳасидаги ҳамкорлик муҳимлигини қайд этди. Бунда, айниқса, европалик экспертлар билан Ўзбекистоннинг давлат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти вакиллари ўртасида тажриба алмашиш катта аҳамиятга эга.
Европа Кенгашининг “Марказий Осиёда HELP” лойиҳаси раҳбари Кристина Хохлова ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Европа Кенгаши фаолиятида катта ўрин тутишини таъкидлади. Хусусан, “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари” бўйича HELP дастурининг мавзули курси ўзбек тилига таржима қилиниб, миллий қонунчиликка мослаштирилди ҳамда бепул фойдаланиш учун HELP платформасига жойлаштирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги бошқарма бошлиғи Мирзабек Ниёзов ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг янги тизими ҳақида гапирди. Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил 1 июндаги қарори билан Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, унинг ҳудудий бошқармалари ва “Инсон” ижтимоий хизмат кўрсатиш марказлари ягона тизимга бирлаштирилгани бунга яққол мисолдир.
Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси раиси Ойбек Исоқов тадбир иштирокчиларига мазкур Ассоциациянинг фаолияти ҳақида маълумот берди. Шунингдек, айни вақтда юртимиздаги нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларининг бажарилиши юзасидан муқобил ҳисобот тайёрланаётганини қайд этди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон ногиронлар жамияти раиси Комил Абдуллаев мамлакатимизда қабул қилинган 200 дан ортиқ қонун ҳужжатида ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга оид қоидалар ўз ифодасини топгани хусусида сўз юритди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда 630 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилоти айни йўналишда самарали иш олиб бормоқда. Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция матни ўзбек тилида ва брайл алифбосида чоп этилди.
Ўқув-семинарда хорижий экспертлар ва миллий мутахассислар ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги билим ва тажрибалари билан ўртоқлашди. Самарадор амалиёт ва стратегиялар, шунингдек, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаёт сифатини ошириш ва жамиятга интеграциялашиши учун кўмаклашишга қаратилган нормалар ва қонунчилик ташаббусларини амаллиётга муваффақиятли татбиқ этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Тренинг якунида иштирокчилар томонидан ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни янада кучайтиришга қаратилган қатор тадбирларнинг аҳамияти юзасидан тавсиялар қабул қилинди. Хусусан, миллий қонунчиликни таҳлил қилиш ва халқаро стандартларга мослаштириш; давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари ходимлари учун тематик ўқув дастурларини жорий этиш; жамоат жойларида, транспортда, таълим муассасаларида ва ишхоналарда тўсиқсиз муҳитни таъминлаш; ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини қўллаб-қувватлаш, шу жумладан иш берувчиларни рағбатлантириш, кадрлар тайёрлаш ва касбий қайта тайёрлаш, шунингдек, мослаштирилган ва инклюзив иш ўринларини яратиш дастурларини ишлаб чиқиш тавсия этилади.

Изучаются международные стандарты по правам лиц с инвалидностью
5-6 марта текущего года в Ташкент проходит двухдневный семинар-тренинг на тему: «Права лиц с инвалидностью: международные стандарты и национальная практика». Он организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Национальным агентством социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, Ассоциацией инвалидов и Обществом инвалидов страны при поддержке Управления программ сотрудничества Совета Европы в рамках программы HELP по Центральной Азии «Верховенство закона».
Целями тренинга являются обмен опытом и лучшими практиками в сфере защиты и продвижения прав лиц с инвалидностью, а также изучение и обсуждение конкретных стратегий и методик, которые могут способствовать более эффективному внедрению и реализации положений Конвенции ООН о правах инвалидов на национальном и международном уровнях.
На мероприятии принимают участие представители палат Олий Мажлиса, Верховного суда, правоохранительных органов, заинтересованных министерств, национальных институтов по правам человека, научной общественности и институтов гражданского общества.
В качестве экспертов здесь выступают консультанты Совета Европы Евгений Голощапов и Ксения Симинчук, старший юрист-консульт Секретариата Европейского Суда по правам человека Наталья Воробьева.
В своем приветственном видеообращении Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов проинформировал об опыте Узбекистана в реализации положений Конвенции ООН о правах инвалидов, а также мерах, принимаемых Правительством Узбекистана по улучшению положения лиц с инвалидностью и построению инклюзивного общества. Особо было подчеркнуто, что принятие Конституции в новой редакции, провозглашающей Узбекистан социальным государством, стало ключевым моментом, отражающим решимость страны к обеспечению социальной защиты и равенства всех граждан перед законом. В стране совершенствуется законодательство для защиты прав и интересов лиц с инвалидностью, укрепляется взаимодействия с неправительственными организациями в этой области.
В своей приветственной речи Глава делегации Европейского Союза, Посол Шарлот Адриан отметила важность сотрудничества в сфере совершенствования прав людей с ограниченными возможностям в Узбекистане и подчеркнула значимость обмена опытом между Европейскими экспертами и представителями национальных ведомств и гражданского общества.
Руководитель проекта Совета Европы «HELP в Центральной Азии», Кристина Хохлова упомянула, что защита прав людей с ограниченными возможностями занимает центральное место в работе Совета Европы. В том числе, тематический курс программы HELP «Права людей с ограниченными возможностями» был переведен на узбекский язык и адаптирован к национальному законодательству, и размещен на Платформе HELP в свободном доступе.
О новой системе защиты прав лиц с инвалидностью рассказал начальник управления Национального агентства социальной защиты при Президенте Республике Узбекистан Мирзабек Ниязов. В частности, Указом главы государства от 01.06.2023 года Национальное агентство социальной защиты, его региональные управления и центры социальных услуг «Инсон» объединены в единую систему.
Председатель Ассоциации инвалидов Узбекистана Ойбек Исаков информировал участников о деятельности Ассоциации и подготовке альтернативного доклада по выполнению положений Конвенции о правах инвалидов со стороны неправительственных организаций.
Как отметил председатель Общества инвалидов Узбекистана Комил Абдуллаев, положения о защите прав лиц с инвалидностью отражены в более 200 законах, в стране в этом направлении ведут деятельность более 632 неправительственных организаций. Текст Конвенции о правах лиц с инвалидностью был опубликован на узбекском языке, а также выпущено его издание на языке Брайля.
В ходе семинара-тренинга зарубежные эксперты и национальные специалисты поделились своими знаниями и опытом в области защиты прав лиц с инвалидностью. Обсуждались успешные практики и стратегии, а также примеры эффективного внедрения норм и законодательных инициатив, направленных на улучшение качества жизни и интеграцию в общество лиц с инвалидностью.
По итогам тренинга участники приняли рекомендации о важности ряда мероприятий, направленных на дальнейшее усиление защиты прав лиц с инвалидностью. Рекомендовано в частности проведение анализа национального законодательства и приведение его в соответствии с международными стандартами; внедрение тематических образовательных программ для работников государственных органов, неправительственных организаций; обеспечение безбарьерной среды в общественных местах, транспорте, учебных заведениях и на рабочих местах; разработка программ по поддержке занятости лиц с инвалидностью, включая стимулы для работодателей, обучение и профессиональную переподготовку, а также создание адаптированных и инклюзивных рабочих мест.