Ўзбекистон — Саудия Арабистони: парламентлараро алоқаларнинг янги босқичи
Бугунги глобаллашув жараёнида халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, конструктив ташқи сиёсатни олиб боришда парламент дипломатиясининг ўзига хос ўрни мавжуд. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг олиб бораётган изчил ва оқилона ислоҳотлари, прагматик ва чуқур ўйланган ташқи сиёсати мамлакатимиз парламентининг ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқмоқда.
2024 йил 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидовнинг Саудия Арабистони Шўро Кенгаши “Саудия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик қўмитаси раиси Муҳаммад бин Абдулазиз ал-Жарба бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот аввалида таъкидланганидек, тарихий ришталар, муштарак қадриятлар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона алоқаларга мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Ўзаро алоқалар сўнгги йилларда давлат раҳбарларининг юксак сиёсий иродаси билан сифат жиҳатидан янги босқичгаткўтарилди.
Хусусан, икки давлат ўртасида савдо ҳажми, қўшма корхоналар ва авиақатновлар сони ошмоқда, “Яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, IT ва бошқа устувор соҳаларда кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Учрашувда ривожланиш ва модернизацияга қаратилган “Ўзбекистон – 2030” ва “Vision-2030” стратегик дастурларининг мақсад ва вазифалари ўхшаш экани таъкидланди. Делегация аъзоларига Стратегия доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, Қонунчилик палатаси фаолияти, қонун ижодкорлиги, сиёсий партиялар фракциялари ва қўмита иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди.
Самимий руҳида кечган учрашувда кейинги йилларда икки томонлама муносабатларнинг босқичма-босқич ривожланаётгани, мамлакатларимиз ўртасида кўп қиррали ҳамкорлик ва кенг кўламли шериклик янада кенгайиб бораётгани, сиёсий ва иқтисодий соҳадаги мулоқотларнинг фаоллашгани ижобий баҳоланди.
Мулоқотда парламентлараро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, хусусан, дўстлик гуруҳлaри фaoлиятини янада жонлантириш, ўзаро ташрифлар алмашинувини давом эттириш,
Ар-Риёд ва Жидда шаҳарларида “Ўзбекистон маданияти кунлари”ни ўтказиш, туризм, ахборот-коммуникация технологиялар соҳаларидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, “Саудия-Ўзбекистон” парламентлараро дўстлик қўмитаси раиси самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган мувозанатли, очиқ ва конструктив ташқи сиёсат, кенг кўламли ислоҳотлар ва уларнинг натижаларини алоҳида эътироф этди. Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасида кенг қамровли алоқалар ривожланиб бораётганини таъкидлади. Хусусан, икки давлат раҳбарлари томонидан ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратаётган эътибори амалий саъй-ҳаракатларда яққол намоён бўлаётгани айтилди.
Делегация раҳбари, шунингдек, Ўзбекистоннинг барча жабҳада жумладан, туризм соҳасида кенг ва катта имкониятларга эгалигини мамнуният билан қайд этиб, икки мамлакат ўртасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, ўзаро ҳамкорлик алоқарини янада ривожлантиришга ишонч билдирди.

Узбекистан — Саудовская Аравия: новый этап межпарламентских связей
В современном процессе глобализации парламентская дипломатия играет уникальную роль в укреплении международных отношений и проведении конструктивной внешней политики. Последовательные реформы, прагматичная и продуманная внешняя политика, проводимая Президентом Шавкатом Мирзиёевым выводит сотруднические отношения парламента нашей страны на новый уровень.
1 июля 2024 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов встретился с членами делегации во главе с председателем межпарламентского комитета дружбы «Саудия-Узбекистан» Совета Шуры Саудовской Аравии Мухаммедом бин Абдулазиз аль-Жарба.
Как отмечалось в начале диалога, исторические связи и общие ценности служат прочной основой дружественных отношений между нашими странами. Благодаря высокой политической воле руководителей государств взаимоотношения двух стран в последние годы выведены на новый качественный уровень.
В частности, увеличиваются объемы торговли между двумя странами, количество совместных предприятий и авиарейсов, реализуются проекты сотрудничества в «зеленой» энергетике, сельском хозяйстве, здравоохранении, модернизации транспортной инфраструктуры, IT и других приоритетных сферах.
Отмечено о схожести целей и задач стратегических программ «Узбекистан-2030» и «Vision-2030», направленных на развитие и модернизацию. Членам делегации представлена информация о реформах, реализуемых в нашей стране в рамках Стратегии, деятельности Законодательной палаты, законотворчестве, методах работы фракций и комитетов политических партий, нововведениях в сфере парламентаризма.
В ходе встречи положительно оценена поэтапное развитие двусторонних отношений в последние годы, расширение многостороннего сотрудничества и широкомасштабного партнерства между нашими странами, активизация диалогов в политической и экономической сферах.
Также обсуждены вопросы расширения межпарламентского сотрудничества, в частности активизации деятельности групп дружбы, продолжение обмена визитами, проведения «Дней узбекской культуры» в городах Эр-Рияд и Джидда, укрепления сотрудничества в сферах туризма, информационных и коммуникационных технологий.
В свою очередь председатель межпарламентского комитета дружбы «Саудия-Узбекистан» выразил благодарность за теплый прием и особо отметил проводимую под руководством Президента Шавката Мирзиёева в последние годы взвешенную, открытую и конструктивную внешнюю политику, масштабные реформы и их результаты. Также отмечено, что о наращивании всесторонних отношений между Узбекистаном и Саудовской Аравией. В частности, внимание, уделяемое руководителями двух стран развитию взаимного сотрудничества, проявляется сегодня в практических усилиях.
Глава делегации также с удовлетворением отметил, что Узбекистан имеет широкие и большие возможности по всем направлениям, в том числе в сфере туризма, и выразил уверенность в реализации перспективных проектов между двумя странами, дальнейшем развитии взаимного сотрудничества.