Қонун билан зиддиятга кирган болалар ва одил судлов
27 март куни Олий Мажлис депутатлари ва сенаторлари Ўзбекистонда қонун билан зиддиятга кирган вояга етмаганлар учун четлаштириш чораларини жорий этиш ва озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил усулларини, шу жумладан тикловчи одил судлов ёндашувлари орқали кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва БМТ Болалар жамғармаси – ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш қўмитаси аъзоси,  Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Акмал Саидов семинар ишида онлайн иштирок этди.
А. Саидов таъкидлаганидек, БМТ Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг 40-моддасига кўра, вояга етмаганлар томонидан жиноят содир этилган тақдирда, уларни жиноий одил судловдан четлаштириш чоралари энг биринчи жавоб чораси сифатида, вояга етмаганларнинг иши жиноят ишлари бўйича судга юборилган бўлса, озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чоралари иккинчи чора сифатида кўриб чиқилиши лозим. Вояга етмаганларни озодликдан маҳрум қилиш эса фақат энг сўнгги чора сифатида ва қисқа муддатга қўлланилиши керак.
ЮНИСЕФнинг болалар учун одил судлов бўйича халқаро эксперти, БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг собиқ раиси Рената Винтер "четлаштириш чоралари", "тикловчи одил судловга асосланган ёндашув" ва "озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чоралари" тушунчаларининг мазмун-моҳиятини очиб берди. Хорижий давлатларнинг бу борадаги тажрибасидан мисоллар келтирди.
Р.Винтернинг таъкидлашича, ушбу чораларнинг Ўзбекистон жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигига киритилиши вояга етмаганлар томонидан содир этилган жиноятларга янада самарали муносабат билдириш имконини беради. Чунки четлаштириш чоралари, биринчи навбатда, вояга етмаганларга ўзларининг ғайриқонуний хатти-ҳаракатлари оқибатларини англаш, етказилган зарарни қоплаш, шунингдек, ўз хулқ-атворини ижобий томонга ўзгартириш учун аниқ қадамлар қўйиш имкониятини беришга қаратилган.
Четлаштириш чораларини тикловчи одил судлов ёндашуви билан биргаликда қўллаш муҳимдир. Зеро, бундай ёндашув жиноятдан жабрланганларга вояга етмаганларга нисбатан четлаштириш ва озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чоралари шартларини белгилашда фаол иштирок этиш имкониятини беради.
БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси Ўзбекистоннинг 2013 ва 2022 йилларда Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни амалга ошириш бўйича даврий ҳисоботларини кўриб чиқди. Шу асосда жиноий ҳуқуқбузарликларда айбланаётган болаларга нисбатан вояга етмаган ҳуқуқбузарларни жиноий одил судлов тизимидан четлаштириш, медиация ва маслаҳат бериш каби суддан ташқари чораларни қўллашни рағбатлантириш ва имкон қадар болаларга пробация ва жамоат ишлари каби озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо чораларини тайинлаш зарурлиги тўғрисида тавсиялар берди.
Семинарда ушбу тавсияларни яқин келажакда Ўзбекистонда жорий этиш йўлларини муҳокама қилиш муҳимлигига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Анжуман ишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари Мавлюдахон Ходжаева ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари ўринбосари вазифасини бажарувчи Антония Людек иштирок этди ва сўзга чиқди.

Обсуждено внедрение внесудебных мер для несовершеннолетних
27 марта состоялось обсуждение возможности внедрения в Узбекистане мер отведения от уголовного правосудия и расширения альтернативных мер лишению свободы, включая восстановительное правосудие, для несовершеннолетних в конфликте с законом.
Мероприятие было организовано Законодательной палатой Олий Мажлиса в сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Представительством Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане.
Член Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам развития демократических институтов и гражданского общества, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов принял онлайн-участие в работе семинара.
Как отметил А. Саидов, cогласно статье 40 Конвенции ООН о правах ребенка, меры отведения несовершеннолетних от уголовного правосудия должны рассматриваться в качестве самой первой меры реагирования в случае совершения преступления несовершеннолетними, альтернативные меры лишению свободы должны рассматриваться в качестве второй меры, если дело несовершеннолетних было направлено в суд по уголовным делам. В то время как лишение свободы несовершеннолетних должно быть рассмотрено в качестве самой крайней меры и на короткий период времени.
Рената Винтер, международный эксперт ЮНИСЕФ по правосудию для детей и бывший председатель Комитета ООН по правам ребенка, подробно раскрыла суть определений «меры отведения», «подход, основанный на восстановительном правосудии» и «альтернативные меры лишению свободы», а также привела примеры зарубежных государств в этой области.
Она подчеркнула, что включение данных мер в уголовное и уголовно-процессуальное законодательство Республики Узбекистан позволит более эффективно реагировать на преступления, совершенные несовершеннолетними, так как меры отведения, в первую очередь, направлены на предоставление возможности несовершеннолетним понять последствия своих противозаконных действий и предпринять конкретные шаги по восстановлению причиненного вреда, а также изменению своего поведения к лучшему.
Использование мер отведения в совокупности с подходом восстановительного правосудия также предоставляет возможность потерпевшим принять самое активное участие в определении условий мер отведения и альтернативных мер лишению свободы в отношении несовершеннолетних.
Рассматривая периодические доклады Узбекистана о внедрении Конвенции ООН о правах ребенка в 2013 и в 2022 годах, Комитет ООН о правах ребенка предоставил рекомендации Узбекистану о необходимости поощрять применение в отношении детей, обвиняемых в совершении уголовных преступлений, внесудебных мер, таких как отведение несовершеннолетних правонарушителей от системы уголовного правосудия, посредничество и консультирование, и, по возможности, назначать детям меры наказания, не связанные с лишением свободы, такие как пробация и общественные работы.
Семинар был также направлен на разъяснение и обсуждение путей внедрения данных рекомендаций в Узбекистане в ближайшем будущем.