Туркий давлатлар ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва омбудсманлари ассоциацияси таъсис этилди
Жорий йилда Ўзбекистон ва Туркия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шериклик муносабатлари йўлга қўйилганининг 5 йиллиги нишонланмоқда. Ўтган йили Анқара ва Истанбулда Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилган эди. Бу йил Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида Туркия маданияти кунларини ташкил этиш режалаштирилган. Шунингдек, 2022 йилда Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммити Ўзбекистонда бўлиб ўтади.
Эндиликда ана шу ҳамкорлик самаралари шодаси яна битта гавҳар билан бойиди: 12 май куни Туркиянинг Бурса шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва омбудсманлари ассоциацияси таъсис этилди.
Шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Шундан сўнг Туркий давлатлар ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва омбудсманлари ассоциацияси Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Янги Ассоциация дунёда ноёб ҳисобланади. Чунки у ҳам инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни, ҳам омбудсманларни ўзида бирлаштирмоқда. Янада муҳими, ушбу тузилма Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатларда бўлиб турган фуқаролар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги масалаларни самарали ҳал этишга кўмаклашади.
Ассоциация инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорликнинг кенг қиррали жиҳатларини қамраб олмоқда. Жумладан:
• инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилиш йўналишидаги фаолият ҳамкорликда қўллаб-қувватланади;
• инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида тажриба алмашиш, ўзаро ҳамкорликни кучайтириш йўналишидаги лойиҳалар амалга оширилади;
• инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида қўшма ўқувлар ва семинарлар, илмий тадқиқотлар учун самарали платформа вужудга келади;
• инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш соҳасида халқаро ва минтақавий механизмларда ҳамкорлик қилиш учун имкониятлар кенгаяди.
Маълумот учун: Туркий тилли давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ўртасида яқин ҳамкорликни ривожлантириш бугунги кунда долзарб масаладир. Айни мавзу 2018 йилда қадимий Самарқанд заминида илк бор ўтказилган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми доирасида ҳам кенг муҳокама қилинганини таъкидлаш лозим.
2019 йил 18-19 ноябрь кунлари Истанбулда бўлиб ўтган Омбудсманларнинг 2-халқаро конференциясида ва кейинги икки йил давомидаги онлайн учрашувларда Туркия, Қирғизистон, Озарбайжон, Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари томонидан Туркий давлатлар ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва омбудсманлари ассоциациясини тузиш имкониятлари муҳокама қилинган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Милллий маркази туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик тобора мустаҳкамланаётган ҳозирги шароитда ташкил этилган ушбу Ассоциация инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар учун қулай ҳамкорлик майдонига айланади, деб ҳисоблайди.

Создана Ассоциация национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркских государств
12 мая 2022 года в городе Бурса (Турция) была создана Ассоциация национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркских государств.
Узбекистан на этом историческом событии был представлен в лице Первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмала Саидова.
Как было отмечено в его приветственном слове, в текущем  2022 году отмечается 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Турцией и 5 лет с момента налаживания стратегических и партнёрских отношений между двумя странами. В прошлом году в Анкаре и Стамбуле проводились Дни культуры Узбекистана. В этом году в городах Ташкенте и Самарканде запланировано проведение Дней культуры Турции.
Также в 2022 году в Узбекистане пройдет первый саммит Организации тюркских государств.
«Новая Ассоциация будет уникальной организацией, объединяющей национальные институты по правам человека и Омбудсманы наших стран. Эта структура будет содействовать эффективному решению вопросов обеспечения прав граждан в государствах-членах Организации тюркских государств», - подчеркнул А. Саидов.
Созданная Ассоциация охватывает широкий диапазон сотрудничества в области прав человека, в том числе:
•  повышение осведомленности о деятельности омбудсмена и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран;
• обмен знаниями и опытом в области прав человека посредством организации совместных тренингов, семинаров, проектов;
• проведение совместных тренингов и семинаров, научных исследований в области прав человека;
• расширение возможностей сотрудничества в международных и региональных механизмах в области защиты и продвижения прав человека.
Добавим, что развитие тесного сотрудничества между национальными правозащитными институтами тюркоязычных стран является сегодня актуальным вопросом. Следует отметить, что данная тема широко обсуждалась в 2018 году в рамках Азиатского форума по правам человека, который впервые прошел в древнем Самарканде.
В 2019 году в Стамбуле на 2-й Международной конференции по правам человека и проходивших в течение двух лет после нее онлайн-встречах Омбудсманов Турции, Кыргызыстана, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана, также обсуждалась возможность создания Ассоциации национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркоязычных стран.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека считает, что данная Ассоциация, созданная в нынешних условиях укрепления сотрудничества между тюркоязычными странами, станет удобной площадкой для сотрудничества национальных правозащитных институтов.