БМТнинг Тараққиётни мувофиқлаштириш масалалари бўйича бюросида учрашув
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси А.Саидов БМТнинг Тараққиётни мувофиқлаштириш масалалари бўйича бюроси директори ўринбосари Р. Калапуракал билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистонда бугунги кунда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотнинг мазмун-моҳияти, мақсад ва вазифалари ҳақида батафсил маълумот тақдим этилди.
Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамасида аҳолининг барча тоифалари ва фуқаролик жамияти вакилларининг фаол иштироки таъминлангани, шунингдек, мамлакатимиз Президенти ташаббуси билан Бош Қомусга қўшимчалар киритиш бўйича режалаштирилган референдум борасида гапириб берилди.
Р.Калапуракал Ўзбекистон томонини мамлакатимизда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳот муҳокамасига бағишланган халқаро давра суҳбати муваффақиятли ўтгани билан табриклади. У мазкур тадбир БМТ, унинг ихтисослашган идоралари, шунингдек, аъзо давлатларни Ўзбекистоннинг Асосий қонунини такомиллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатлари билан кенгроқ таништиришга хизмат қилганини алоҳида таъкидлади.
Давра суҳбатида билдирилган фикр-мулоҳазалар ва баҳолар, Р.Калапуракалнинг таъкидлашича, мамлакатимизнинг янада равнақ топиши, халқаро нуфузини оширишга қаратилган.
БМТ вакили Ўзбекистон ва глобал ташкилот ўртасидаги ҳамкорликни томонларни қизиқтирган соҳаларда мустаҳкамлашда бундан кейин ҳам қўиаклашишга тайёрлигини тасдиқлади.

Состоялась встреча в Управлении ООН по координации развития
В штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председателя Конституционной комиссии А.Саидова с заместителем директора Управления ООН по координации развития Р.Калапуракал.
Во время беседы представлена подробная информация о сути и содержании, целях и задачах осуществляемой в настоящее время в Узбекистане конституционной реформы.
Отмечено активное участие всех категорий населения и представителей гражданского общества во всенародном обсуждении проекта Конституционного закона, а также планируемое проведение по инициативе Президента страны референдума по поправкам в Основной закон.
Р.Калапуракал поздравила узбекскую сторону с успешным проведением международного «круглого стола» по разъяснению сути и значения проводимой конституционной реформы в стране. Подчеркнула, что мероприятие способствовало большему знакомству ООН, ее специализированных учреждений, а также государств-членов с предпринимаемыми Узбекистаном усилиями в совершенствовании Основного закона.
Озвученные в ходе «круглого стола» мнения и оценки, по словам Р.Калапуракал, направлены на дальнейшее процветание страны и повышение ее международного авторитета.
Представитель ООН подтвердила готовность и далее оказывать содействие в укреплении сотрудничества между Узбекистаном и глобальной организацией в сферах, представляющих взаимный интерес.