Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенция ўзбек тилига таржима қилинди
14 июль куни Тошкентда БМТ Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенциясининг ўзбекча нашри тақдимоти бўлиб ўтди. Мазкур Конвенциянинг 60 йиллигига бағишланган тақдимот Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси ва БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенция — Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 1961 йилда қабул қилинган кўп томонлама шартномасидир. Унга кўра мустақил давлатлар фуқаросизлик кўламини қисқартириш тўғрисида келишувга эришади.
Шунингдек, БМТнинг Апатрид (фуқаролиги йўқ шахс) мақоми тўғрисидаги конвенцияси ҳамда Қочоқлар мақоми тўғрисидаги конвенция ва унинг Протоколи матнлари ўзбек тилида чоп этилди.
Бундай жуда муҳим халқаро ҳужжатларнинг ўзбек тилига таржима қилиниши Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга ошириш йўлидаги аҳамиятли қадамларидан ҳисобланади.
«Ўз қадрдон гўшаларини ташлаб кетишга мажбур бўлган инсонларни ҳимоя қилиш — бу башариятнинг барча маданиятларига хос бўлган анъана ҳамда инсоният бирдамлиги ва халқаро ҳуқуқнинг узвий қисмидир. Ўзбекистонда ҳам уруш ёки таъқиблар оқибатида қувғинга дучор бўлган шахсларни ҳимоя остига олишдек эзгу анъана азалдан мавжуд бўлиб, кейинги йилларда мамлакат ўз ҳудудидаги фуқаросизлик муаммосини ҳал қилиш йўлида эътиборга сазовор қадамлар  қўйди», - деди БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳелена Фрейзер.
Шунингдек, Ҳ.Фрейзер БМТ Ўзбекистоннинг Қочоқлар мақоми тўғрисидаги конвенцияга ва унинг Протоколига қўшилишини, аввалгидек, қўллаб-қувватлашда давом этишини таъкидлади.
БМТ Фуқаросизликни камайтириш тўғрисидаги конвенциясининг ўзбек тилига таржима қилиниши ва нашр этилиши БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси томонидан ҳам қўллаб-қувватланди. Ваколатхона раҳбари Ханс Фридрих Шоддернинг фикрича, бу борада эришилган натижа хизмат мавқеидаги ҳуқуқшунослар, олимлар ва қарорлар қабул қилиш ваколатига эга шахсларни энг мақбул халқаро амалиёт билан янада кенг ва яқиндан таништириш имконини беради.
«Ушбу таржималар бошпана сўровчилар, қочоқлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни ҳимоя қилиш учун ўта самарадор миллий қонунчиликни, амалиёт ва тегишли институтларни ривожлантириш борасида қўл келишига ишонамиз», - деди Х.Ф.Шоддер.
Фуқаросизлик муаммосига ижобий ечим топишда ўзаро ҳамкорликнинг ўрни жуда муҳим, хусусан, БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг қўллаб-қувватлаши фуқаросизликка тўла барҳам беришда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Бу ҳақда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ўз чиқишида алоҳида тўхталди.
«Халқаро ҳужжатлар нашрларининг ўзбек тилига таржима қилиниши кишиларга фуқаросизлик масаласи бўйича халқаро ҳуқуқнинг умумий принциплари билан танишиш ва Конвенция талаблари қай тарзда бажарилаётгани, фуқаролиги бўлмаган шахслар қандай ҳуқуқ ва эркинликлар ҳамда мажбуриятларга эга эканини билиб олиш имконини беради», - деди  Инсон ҳуқуқлари бўйича марказ раҳбари.
Бундан ташқари, А.Саидов таъкидлаганидек, ушбу соҳага тааллуқли билимларга, айниқса, мансабдор шахсларнинг тўлиқ эга бўлиши ниҳоятда зарур. Чунки улар фуқаролиги бўлмаган инсонларга нисбатан ҳурмат ва бағрикенглик билан муносабатда бўлишни ҳамда бу инсонларни ўзлари яшаб турган давлат тараққиётига муносиб ҳисса қўшишга қодир шахслар сифатида қабул қилишни рағбатлантиришда етакчи роль ўйнайдилар.
Шуни ҳам қайд этиш керакки, фуқаросизлик соҳасида иккита Конвенция қабул қилинган бўлиб, ушбу халқаро ҳужжатлар қочоқларнинг уларни қабул қиладиган мамлакатдаги мақоми, ҳуқуқ ва мажбуриятлари белгилаб қўйилган мўътабар универсал шартномалар ҳисобланади. Ҳар икки Конвенция фуқаросизликнинг сабаб ва оқибатларини бартараф этиш учун зарур бўлган ва бошқа ҳеч қайси ҳужжатларда акс этмаган универсал стандартлар ва ҳуқуқий асосларни ўзида қамрагани билан ғоятда аҳамиятлидир.

Конвенция о безгражданстве переведена на узбекский язык
14 июля 2021 года Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) совместно с партнёрами провел в Ташкенте презентацию выпущенной теперь и на узбекском языке Конвенции ООН 1961 года о сокращении безгражданства.
Презентация организована совместно с Офисом Постоянного координатора ООН в Узбекистане и УВКБ ООН по Центральной Азии и посвящена отмечающемуся в этому году юбилею - 60-летию этого документа.
Конвенция о сокращении безгражданства — это многосторонний договор Организации Объединенных Наций 1961 года, согласно которому суверенные государства соглашаются сократить масштабы безгражданства.
Переводы таких важнейших международных документов на узбекский язык являются важным вкладом Узбекистана в реализацию своих международных обязательств в области прав человека.
«Защита людей, вынужденных покинуть свои родные места — это традиция всех культур человечества и важная часть международной солидарности и права. В Узбекистане также есть давняя почетная традиция предоставлять защиту лицам, спасающимся от войны или преследований, и за последние годы Узбекистан предпринял впечатляющие шаги по решению проблемы безгражданства на своей территории», - сказала Хелена Фрейзер, Постоянный координатор ООН в Республике Узбекистан.
Она также подчеркнула, что ООН, по-прежнему, сохраняет свою приверженность к поддержке присоединения Узбекистана к Конвенции о статусе беженцев и Протокола к ней.
Перевод и издание Конвенции о сокращении безгражданства был также поддержан Представительством Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии. По мнению главы Представительства Ханса Фридриха Шоддера, это позволит еще больше приблизить лучшие международные практики к практикующим юристам, ученым и лицам, принимающим решения.
«Мы надеемся, что эти переводы будут способствовать разработке эффективного национального законодательства, практики и институтов для защиты просителей убежища, беженцев и лиц без гражданства», - сказал он.
В решении проблемы безгражданства партнёрство имеет фундаментальную важность, в частности, поддержка УВКБ ООН имеет ключевое значение для предотвращения безгражданства. Это отметил в своём выступлении в ходе презентации директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
«Перевод публикаций международных документов на узбекский язык поможет людям ознакомиться с общими принципами международного права по вопросу безгражданства и узнать, как реализуются предписания Конвенции, какие права и свободы, а также какие обязанности имеют лица без гражданства, - подчеркнул глава НЦПЧ.
Он также подчеркнул, что «обладание знаниями в этой сфере необходимы в большей степени для должностных лиц, так как они играют ведущую роль в поощрении уважения и терпимости к лицам безгражданства и в пропаганде поощрения уважения народа к ситуации с лицами без гражданства, принятие их как личности, которая сможет внести свой вклад в развитии государства пребывания».
Добавим, что принятые в сфере безгражданства две Конвенции являются ключевыми универсальными договорами, определяющими, кто является беженцем и каковы права и обязанности беженцев в принимающих странах. Они устанавливают универсальные стандарты и правовые основы для устранения причин и последствий безгражданства, которые не охватываются никакими другими документами.