Индонезия парламенти Вакиллар палатасининг парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси делегацияси билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари Миллий маркази директори Акмал Саидов жорий йилнинг 28 январ куни бўлиб ўтган Индонезия парламенти Вакиллар палатасининг парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси делегацияси билан музокаралар чоғида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ҳар томонлама ва кўп қиррали Ўзбекистон-Индонезия ҳамкорлигини чуқурлаштириш ва кенгайтириш йўлларини муҳокама қилди.
Индонезия томони Ўзбекистонни Бмтнинг нуфузли халқаро ташкилоти ҳисобланмиш - Бмтнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаши аъзолигига қўшилганлиги билан табриклади, бу Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг халқаро миқёсда эътироф этилиши бўлди.
Учрашув давомида делегация аъзолари учрашув ташкил этилгани учун ўз миннатдорчилигини билдириб, Ўзбекистонни БМТ инсон ҳуқуқлари Кенгашига 2021-2023-йилларга сайлангани билан табриклади.
Учрашув давомида томонлар, шунингдек, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш, COVID-19 пандемиясига қарши кураш, пандемия даврида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлашда парламентнинг роли тўғрисида фикр алмашдилар.
Шу нуқтаи назардан Индонезия томони Ўзбекистоннинг БМТ Бош Ассамблеясининг барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламент ролини ошириш бўйича махсус резолюциясини қабул қилиш борасидаги ташаббусларини маъқуллади.
Индонезия томони, айниқса, Ўзбекистон хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларига риоя етиш ва ҳимоя қилишни таъминлаш, фуқаролик жамияти институтларининг ривожланишини қўллаб-қувватлаш борасидаги тажрибасига ўз қизиқишини билдирди.
Индонезия томони самимий қабул учун миннатдорлик билдирди ва ўзларнинг фаолиятларии тўғрисида қисқача маълумот бериб ўтдилар. Парламентларининг мақсади қонун устуворлигини ҳимоя қилишга, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни амалга оширишга кўмаклашиш эканлигини таъкидладилар. Шу нуқтаи назардан, Индонезия парламенти аъзолари инсон ҳуқуқлари, парламентаризмни ривожлантириш ва фуқаролик жамияти институтларининг ижтимоий ва сиёсий қурилишдаги ролини ошириш соҳасидаги қўшма тадбирларни амалга оширишнинг яхши истиқболларига эътибор қаратдилар.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А. Саидов икки томонлама, минтақавий ва халқаро алоқаларни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлигини таъкидлаб, Ўзбекистон ва Индонезия ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини биргаликда таҳлил қилиш учун онлайн шаклда парламент аъзолари ва инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтлар йиғилишини ўтказишни таклиф қилди.

Встреча с делегацией Комитета межпарламентского сотрудничества Палаты представителей парламента Индонезии
Пути углубления и расширения всестороннего и многопланового узбекско-индонезийского сотрудничества в области защиты прав и свобод человека обсудил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов в ходе переговоров с делегацией Комитета межпарламентского сотрудничества Палаты представителей парламента Индонезии, состоявшихся 28 января т.г.
Индонезийская сторона поздравила Узбекистан со вступление в членство авторитетного международного органа ООН – Совета ООН по правам человека, что явилось международным признанием реформ, проводимых в Узбекистан в области прав человека.
В ходе встречи члены делегации выразили признательность за организацию встречи и поздравили с избранием Узбекистана в Совет ООН по правам человека на 2021-2023гг.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по вопросам развития институтов гражданского общества, борьбы с пандемией COVID-19, ролью парламента в обеспечении права и свобод человека в период пандемии.
В этом контексте индонезийская сторона приветствовала инициативы Узбекистана о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентом в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека.
Особый интерес у индонезийской стороны вызвал опыт Узбекистана по обеспечению соблюдения и защиты прав женщин, прав детей, поддержка развития институтов гражданского общества.
Индонезийская сторона выразила благодарность за теплый прием и кратко проинформировали о своей деятельности. Подчеркнув, что цель их Парламента продвижение защиты верховенства закона, оказание содействия в реализации экономических, социальных и культурных прав. В этом контексте члены парламента Индонезии указали на хорошие перспективы реализации совместных мероприятий в области прав человека, развития парламентаризма, повышении роли институтов гражданского общества в общественно-политическом строительстве.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов особо подчеркнул большой потенциал развития двусторонних, региональных и международных связей и предложил провести встречу членов парламентов и национальных институтов по правам человека Узбекистана и Индонезии в он-лайн формате для совместного предметного анализа перспективных направлений сотрудничества Узбекистана и Индонезии.